Piątek, 26 kwietnia 2024

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Eksperci debatują. Na początek smog

16.04.2016 07:17 | 1 komentarz | ska

Rybnik 2030 – pod tą enigmatyczną nazwą kryje się projekt debat eksperckich, które mają poruszać istotne dla Rybnika sprawy. Pierwsza debata już się odbyła. Do dyskusji zaproszono czterech ekspertów.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwsza debata odbyła się w rybnickiej bibliotece i dotyczyła problemu zanieczyszczenia powietrza. Ekspertami byli Patryk Białas z Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach; Jacek Chołuj – główny specjalista ds. niskiej emisji w urzędzie miejskim; Emil Nagalewski z CRIS, koordynator projektu „Wyjście smoga” oraz Wojciech Tesarczyk – specjalista od nowych technologii i energii odnawialnej. Pomimo niewielkiej promocji wydarzenia, na spotkaniu nie zabrakło zainteresowanych tematem mieszkańców. Eksperci przedstawili prezentacje dotyczące ich dziedzin i odpowiadali na pytania z sali.

W spotkaniu udział wzięli również prezydent Rybnika Piotr Kuczera, radni, przewodniczący sejmiku Grzegorz Wolnik i szef PEC w Rybniku Andrzej Waliszewski, który opowiedział m.in. o przyłączeniach ciepłowniczych i konieczności połączenia walki ze smogiem z rozwojem sieci ciepłowniczej. – Pan pokazał mapę Polski i w Rybniku jest najwięcej tego smogu. Ja uważam, że gdzie indziej nie ma, bo tam nie ma punktów, które by to mierzyły. Myślę, że np. w Wielkopolsce jest taki sam syf w powietrzu jak u nas, tylko tam się tego nie mierzy – skomentował Andrzej Waliszewski, dodając, że rozwiązaniem systemowym mógłby być bon energetyczny dla rodzin do opłacenia wydatków związanych z ciepłem, na kształt 500+.

– My tego smogu nie przewalczymy w ciągu 2-3 lat, to są działania na jedno pokolenie. Uważam, że smog nie ma barw politycznych i jeśli będzie o tym mówić PiS, PO, PSL, to wszyscy będą mówić jednym głosem. To nasza polska racja stanu czystego powietrza – dodał. Z dyskusji wyciągnięto konkluzje o tym, że niezbędne do utrzymania czystego powietrza są działania systemowe oraz potrzebna jest solidarność antysmogowa, bo każdy o smogu decyduje we własnej kotłowni. Czy jednak spotkanie oprócz czysto informacyjnego charakteru przyniesie wymierne korzyści dla powietrza?

(ska)


Debaty Rybnik 2030

W zamyśle projekt Rybnik 2030 ma być cyklem debat, dotyczących różnych problemów Rybnika – nie tylko smogu. – To będzie panel dyskusyjny, do którego będziemy zapraszać ekspertów w danym temacie. Będą to otwarte spotkania, organizowane co 2 miesiące. Będą dotyczyć spraw ważnych z punktu widzenia Rybnika i całego subregionu – mówi Łukasz Kłosek, koordynator przedsięwzięcia. – Nazwaliśmy projekt Rybnik 2030. Prywatnie moje dziecko w roku 2030 będzie miało 18 lat i zadecyduje, czy w tym mieście zostanie, czy wyjedzie. Problem smogu, tak jak każdy inny problem np. ze wsparciem lokalnych przedsiębiorców, miejscami pracy, infrastrukturą czy bazą oświatową to kwestie, z którymi samorząd będzie musiał się zetknąć. Nasze logo można też odczytać jako Rybnik 20 i 30, bo te działania są ukierunkowane na 20 i 30-latków. To oni będą siłą napędową gospodarki, założą firmy i będą płacić podatki – wyjaśnia Łukasz Kłosek. Cykl Rybnik 2030 będzie organizowany przy finansowym wsparciu posła Marka Krząkały.