Tańczyli, filcowali i malowali graffiti
ŚWIERKLANY. W Domu Kultury w Boguszowicach odbyła się uroczysta gala projektu „Szkoła Kreatywnych Działań” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 w Świerklanach „Inicjatywa”. 6 czerwca prawie 300 osób wzięło udział w tym niezwykłym wydarzeniu.
Na gali pojawili się uczestnicy projektu: uczniowie, eksperci, instruktorzy, rodzice, przedstawiciele samorządu lokalnego na czele z wójtem Antonim Mrowcem, radni , dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminny Świerklany oraz społeczność lokalna. Otwierając galę prezes Stowarzyszenia „Inicjatywa” Bogumiła Szmidt-Kruk przypomniała, że projekt skierowany do dzieci został zainspirowany działaniami, jakie do tej pory realizuje się w szkole i dzięki którym Szkoła Podstawowa nr 1 jest „Szkołą Odkrywców Talentów.” – Kiedy we wrześniu rozpoczynaliśmy projekt nie mieliśmy wątpliwości, że w taki właśnie sposób najlepiej pokażemy innowacyjność naszych działań – powiedziała Bogumiła Szmidt-Kruk.
Od rękodzieła po plener
Przypomnijmy, że projekt realizowany był od października 2013 r. do czerwca 2014 i zaangażował 60 uczestników – dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Były to trzy grupy warsztatowe: grupa teatralna, plastyczno-taneczna i przyrodnicza. Grupa taneczno-plastyczna, która pracowała pod kierunkiem Ilony Myszki, poznała różnorodne formy działań plastycznych i ruchowych. Dzięki warsztatom plastycznym dzieci poznały technikę Tiffaniego, filcowania, graffiti, malowały farbami olejnym. Natomiast podczas warsztatów tanecznych grupa pracowała nad inscenizacją taneczną pt. „Leśne duchy”, którą można było obejrzeć podczas Szkolnych Dni Promocji Zdrowia i Ekologii. Grupa warsztatowa zobaczyła również spektakl taneczny pt. „Mały książę” w Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Pojechała do Rud Raciborskich, gdzie wspólnie z grupą teatralną miała możliwość realizowania swych pomysłów w plenerze.
Spektakl i gra
Kolejna grupa warsztatowa – teatralna pracowała pod kierunkiem Bogumiły Szmidt-Kruk nad spektaklem opartym na bajce „Jaś i Małgosia”. Scenariusz „Dobrej Czarownicy” napisała poetka z Jankowic Regina Sobik. Zanim jednak powstało przedstawienie dzieci pojechały do Teatru „Ateneum” w Katowicach i tam obejrzały spektakl w wykonaniu zawodowych aktorów. Warsztaty teatralne pozwoliły dzieciom poznać różne techniki aktorskie, różne rodzaje przedstawień od pantomimy przez teatr żywego aktora, teatr lalki po teatr cieni. Ostatnią grupą warsztatową była grupa przyrodnicza, prowadzona przez Agnieszkę Bryja. Dzieci wzięły udział w zajęciach terenowych. Pojechały na dwudniową wycieczkę do Ustronia. Tam odwiedziły Park Niespodzianek w Ustroniu, wędrowały ścieżką dydaktyczną, zobaczyły centrum edukacji przyrodniczo-leśnej oraz pokazy lotów ptaków drapieżnych. Dzieci, które wzięły udział w projekcie stały się małymi edukatorami dorosłych, ponieważ założyły Dziecięcy Klub Dyskusyjny, do którego zaprosiły ekspertów z botaniki, zoologii, astronomii . Odwiedził je również przewodnik turystyczny. Grupa na warsztatach stworzyła także grę edukacyjną „Świerklany z bliska”. Cały projekt „Szkoła kreatywnych działań” sfinansowany został przez Fundację PZU i Stowarzyszenie „Inicjatywa” z pieniędzy, które organizacja pozyskała w ramach odpisu jednego procenta podatku.
Szymon Kamczyk
Najnowsze komentarze