Gratka dla miłośników muzyki dawnej
Koncerty organowe, chóralne i kameralne w rybnickich kościołach
Od 4 do 25 września w Rybniku odbędą się XXVII Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncerty odbędą się w rybnickich kościołach z udziałem organistów, solistów i chórów.
XXVII Dni Muzyki Organowej i Kameralnej zainicjuje 4 września o godz. 18.45 koncert muzyki dawnej w kościele p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku. Wystąpią Helga i Kathi Sambs z Austrii na fletach prostych oraz zespół muzyki dawnej Parnassos. Zespół Parnassos powstał w roku 2001. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki okresu przedromantycznego, zgodnie z przyjętymi zasadami tzw. wykonawstwa historycznego, a więc grając na kopiach instrumentów właściwych danej epoce z użyciem dostępnych wówczas środków wykonawczych. Tworzą go skrzypkowie Martyna Pastuszka i Adam Pastuszka, skrzypaczka i altowiolinistka Dominika Pawlicka, wiolonczelistka Anna Katyńska, klawesynistka Urszula Jasiecka–Bury oraz Mariusz Bury grający na teorbie.
Nie tylko organy
Również 11 września o godz. 18.45 w kościele MB Bolesnej odbędzie się kolejny koncert. Tym razem będzie to koncert improwizacji organowych w wykonaniu niemieckiego artysty Wolfganga Seifena. Siedem dni później 18 września o godz. 19.15 kontratenor Marcin Ciszewski oraz organistka Ewa Bąk dają popis swoich umiejętności w kościele ojców franciszkanów. Kolejny koncert w kościele p.w. św. Józefa odbędzie się 22 września o godz. 19.30. Na organach zagra Bogdan Narloch, a na trąbce Roman Gryń. Bogdan Narloch urodził się w roku 1958. Studia muzyczne odbył w klasie organów prof. Leona Batora w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brał udział w wielu kursach interpretacji muzyki organowej, m.in. u Milana Šlechty w Pradze, Guy Boveta, U. Spang–Hansena. Od wielu lat pełni funkcję kierownika artystycznego i organizacyjnego Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie.
Muzycy z Wrocławia i uczniowie
Dwa ostatnie koncerty odbędą się ponownie w kościele p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku. 23 września o godz. 15.00 wystąpią w nim uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rybniku z klas organów Elżbiety Włosek–Żurawieckiej i Stanisława Pielczyka, wraz z solistami klasy skrzypiec Justyny Dzierbickiej–Przeliorz i Krzysztofa Maślanki oraz klasy trąbki Andrzeja Frydrychowicza. Ostatni koncert na zakończenie Dni Muzyki Kameralnej i Organowej odbędzie się 25 września o godz. 18.45. Będzie to koncert chóralny z towarzyszeniem pozytywu w wykonaniu zespołu wokalnego Wrocławscy Kameraliści. Chór kameralny Cantores Minores Wratislavienses został założony w 1966 roku. Pod kierunkiem obecnego dyrygenta Piotra Karpety (od 1991) chór został zmniejszony do 19 śpiewaków, by móc zgodnie z aktualnymi tendencjami wykonawczymi prezentować muzykę dawnych epok. Artyści zespołu występują także w mniejszych składach, od 4 do 12 osób, współpracują z innymi zespołami w Polsce i za granicą, a także występują jako soliści. Repertuar zespołu liczący ponad 800 pozycji obejmuje całą muzykę Europy od średniowiecza po muzykę współczesną. Na wszystkie koncerty w ramach festiwalu wstęp wolny.
(ska)
Najnowsze komentarze