Ekoserwis: Spotkanie u sąsiadów
6 kwietnia w starostwie powiatowym w Gliwicach z udziałem Gabrieli Lenartowicz – prezes WFOŚiGW w Katowicach oraz kilkudziesięciu przedstawicieli gmin należących do powiatu gliwickiego odbyło się spotkanie konsultacyjne na temat wykorzystania środków pomocowych na ochronę środowiska.
Poświęcono je głównie omówieniu tegorocznych zasad przyznawania pomocy finansowej na działania proekologiczne.
Od trzech lat członkowie Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach uczestniczą w tego rodzaju spotkaniach, które poza przekazaniem informacji służą także wysłuchaniu postulatów i opinii samorządowców oraz potencjalnych beneficjentów Funduszu w zakresie zmian jakie warto wprowadzić w przyszłorocznych priorytetach dotyczących udzielania pożyczek oraz dotacji ze środków WFOŚiGW.
Jak podkreślała podczas tej narady Gabriela Lenartowicz, gliwiccy samorządowcy należą do tych w regionie, którzy potrafią dobrze i skutecznie wykorzystywać szansę jaką stwarzają środki wojewódzkiego Funduszu na poprawę warunków życia mieszkańców. W ciągu dwóch ostatnich lat jednostki samorządu terytorialnego oraz pozostałe podmioty z terenu powiatu gliwickiego zawarły ok. 250 umów w postaci dotacji i preferencyjnych pożyczek na przedsięwzięcia proekologiczne na kwotę ponad 60 mln zł. Najwięcej, bo prawie 35 mln zł, przeznaczono na termomodernizację obiektów.
Podczas dyskusji w trakcie spotkania w starostwie dużo mówiono o potrzebie dofinansowania inwestycji związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej, takich jak np. planowana budowa w pobliżu Gliwic eksperymentalnej farmy wiatrowej lub sieci wiatraków małej mocy. Wiele pytań dotyczyło możliwości wsparcia działań dotyczących rewitalizacji terenów poprzemysłowych w powiecie oraz likwidacji odpadów zawierających azbest z prywatnych domów.Uczestniczący w spotkaniu starosta gliwicki Michał Nieszporek zapowiedział jeszcze większą niż do tej pory aktywność w pozyskiwaniu zarówno krajowych jak i zagranicznych środków pomocowych na ochronę środowiska. To – jak mówił – wyzwanie współczesności, którego zlekceważyć dziś nikt nie może.
(eco)
Najnowsze komentarze