Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Kolejka po solary coraz dłuższa

18.05.2010 00:00 red
Tylko do końca maja Urząd Miasta w Rybniku przyjmuje wnioski na dofinansowanie do montażu solarów.
Dotację mogą otrzymać właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych z terenu Rybnika. Projekt jest częścią miejskiego „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji”. Do tej pory wpłynęły 283 ankiety, które są deklaracją udziału w przedsięwzięciu. Zainteresowanie jest duże, bo solary są nie tylko modne i ekologiczne, ale dają także szansę na obniżenie  kosztów użytkowania energii cieplnej. 
 
Dofinansowanie będzie można uzyskać na instalacje solarne, przeznaczone do podgrzewania wody użytkowej, ogrzewania pomieszczeń i wspomagania centralnego ogrzewania, wody w basenie czy wytwarzania energii elektrycznej – mówi Lucyna Tyl, rzeczniczka w rybnickim UM.
 
Ankieta pomoże
 
Jakie będą kwoty dofinansowania, na razie trudno przewiedzieć. O wszystkim zdecyduje analiza ankiet, które przyjmowane są do końca maja. Na pewno część finansów na realizację projektu będzie pochodziła ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 
Mając informację o tym, ilu mieszkańców jest zainteresowanych projektem, będziemy mogli ubiegać się o dofinansowanie na jego realizację. Dopiero wtedy można rozpocząć procedury przetargowe, w których wybrany zostanie wykonawca realizujący zadanie – dodaje rzeczniczka.
 
Solary to nie nowość
 
Tegoroczny program, związany z montażem solarów, to nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Rybniku. Wcześniej miasto wyposażyło w instalacje kilka swoich obiektów. Korzysta z nich już Miejski Dom Pomocy Społecznej przy ul. Żużlowej i hotel „ Olimpia” przy ul. Hotelowej. W pierwszym przypadku zamontowano 78 kolektorów, w drugim 36. W marcu tego roku o 24 kolektory wzbogacił się Zespół Szkół Budowalnych przy ul. Świerklańskiej. Instalacja solarna to element większego zadania, jakim jest termomodernizacja segmentu basenowego. Od maja aż 96 solarów zacznie także podgrzewać wodę w budynku krytej pływalni przy ul. Jastrzębskiej.
 
Realizacja tych przedsięwzięć była możliwa dzięki środkom finansowym, pozyskanym przez urzędników z Ekofunduszu, a także z dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 
Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę, która jest do pobrania m.in. ze strony inernetowej www.rybnik.pl.  Ankiety można złożyć w Kancelarii Urzędu Miasta Rybnika, przy ul. Bolesława Chrobrego 2, wysłać pocztą na adres: Urząd Miasta Rybnika, Wydział Ekologii, ul. Bolesława Chrobrego 2, 44–200 Rybnik lub przesłać mailem na adres: ekologia@um.rybnik.pl.
 
js
  • Numer: 20 (184)
  • Data wydania: 18.05.10