Wygrał rybnicki „Sonusek”
V Rybnicka Jesień Chóralna przeszła do historii.
45 chórów uczestniczących w części konkursowej, 13 zespołów występujących na koncertach specjalnych i 1500 chórzystów – to pięcioletni bilans Rybnickiej Jesieni Chóralnej. – Nasz festiwal to nie tylko liczby, ale przede wszystkim wiele wzruszeń i wiele wrażeń – zauważył Michał Wojaczek, dyrektor DK Chwałowice, organizator imprezy.
W tegorocznej edycji rywalizowało osiem chórów. – Samo uczestnictwo w rodzinie chóralnej jest cenne. Takie festiwale i spotkania są tym, co nas jednoczy. A to jest szczególnie ważne w dzisiejszym marazmie – podsumował prof. Jan Wincenty Hawel, przewodniczący jury, które postanowiło tym razem nie przyznawać Grand Prix. Wyróżnienia otrzymały: Młodzieżowy Chór Kameralny Beatitudo z Chorzowa pod dyrekcją Krzysztofa Dudzika oraz Chór Duszpasterstwa Akademickiego DAR z Rybnika, kierowany przez Joannę Glenc. Natomiast jedyną nagrodę, jaką przyznano w tym roku, zdobył Chór Dziecięcy Sonusek PSM I i II st. z Rybnika. Zaś jego założycielkę – Zyglindę Lampert-Raszyńską uhonorowano tytułem: Najlepszy Dyrygent Festiwalu. – Bardzo się cieszymy z tej nagrody, której zupełnie się nie spodziewaliśmy. Byliśmy najmłodszym chórem w naszej kategorii, więc było to dla nas poważne wyzwanie. Ale muszę przyznać, że moi chórzyści bardzo sumiennie pracowali, przygotowując się do festiwalu – mówiła Lampert-Raszyńska. Nagroda trafiła do chóru w bardzo szczególnym momencie, bo w tym roku przypada 20 rocznica jego istnienia. Wcześniej zespół wywalczył m. in. drugą nagrodę na Tyskich Wieczorach Kolędowych, zaś jako laureat przesłuchań regionalnych chórów szkół muzycznych wystąpił w sali koncertowej AM w Katowicach. Sonusek tworzy 35 chórzystów, najmłodsi są uczniami trzecich i czwartych klas szkół podstawowych, najstarsi chodzą do gimnazjum. Doceniono także jego założycielkę. – Jest to kolejne wyróżnienie, które mnie zaskoczyło, ale to również poważne zadanie, żeby nadal pracować na tak wysokim poziomie. Ale ja kocham to co robię, więc jestem dobrej myśli – podsumowała Lampert-Raszyńska, która także w 2008 podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach zdobyła nagrodę dla najlepszego dyrygenta.
Dopiero po dwóch bisach
Wydarzeniami towarzyszącymi konkursowi były: koncert inauguracyjny w wykonaniu zespołu wokalnego Contento Core i Kameralnego Chóru Akademii Muzycznej w Katowicach oraz koncert specjalny z udziałem Zespołu Wokalnego Pro Forma. Olsztyńska grupa, kierowana przez Marcina Wawruka, zaprezentowała własne aranżacje a’capella piosenek Czesława Niemena. Publiczność pozwoliła zejść śpiewakom ze sceny dopiero po dwóch bisach. Organizatorami Rybnickiej Jesieni Chóralnej byli: Dom Kultury Chwałowice, Śląskie Centrum Muzyczne „Muzyka i Ruch” oraz Rybnickie Centrum Kultury. Honorowy patronat nad festiwalem sprawował Henryk Mikołaj Górecki.
Beata Mońka
Najnowsze komentarze