Czwartek, 7 listopada 2024

imieniny: Antoniego, Ernesta, Achillesa

RSS

Wieści gminne

11.08.2009 00:00
Do walki z szerszeniami
Przegędza. Strażacy miejscowej OSP mają szansę stać się jednostką specjalistyczną do usuwania gniazd os i szerszeni. Sprzęt oraz odpowiednie umundurowanie strażacy mają dostać z Obrony Cywilnej czerwioneckiego magistratu. – Póki co, czekamy ciągle na jakiś odzew ze strony komendy i gminy. My wyraziliśmy taką chęć, byłoby to dla nas dodatkowe wyzwanie – przyznaje Erwin Kuśka, prezes OSP Przegędza.
 
Wyjdź w plener
Świerklany. Prawdziwa gratka dla pasjonatów sztuki. Od poniedziałku w gminie trwa plener malarski, organizowany przez Galerię Malarstwa Twórców Nieprofesjonalnych w Jankowicach. Malowanie potrwa do 14 lipca, wszyscy uczestnicy będą mogli wtedy wystawić swe dzieła w janowickiej galerii. Projekt koordynuje Elżbieta Pierchała, tel. kontaktowy 511648748.
 
W pierwszej setce
Czerwionka – Leszczyny. W tegorocznym rankingu „Rzeczpospolitej” gmina znalazła się wśród najlepszej setki samorządów w kraju. W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich Czerwionka – Leszczyny znalazła się na 87 miejscu. Szczegółowe kryteria obejmowały m. in. stan finansów gmin, poziom inwestycji, gospodarkę mieszkaniową i liczbę nowych podmiotów gospodarczych.
 
Remont Dworcowej
Sumina. Starostwo Powiatowe już niedługo weźmie się za remont ulicy Dworcowej, łączącej dworzec PKP w Suminie z centrum Lysek i dojazdem do lyskiego magistratu. Zarząd Dróg Powiatowych w Rybniku jest już po przetargu. Firma wykonująca, w najbliższym czasie ma przejąć teren budowy.
 
Gość z zagranicy
Czernica. Już w najbliższym czasie w czernickim zameczku wystąpi gość z zagranicy. Na spotkaniach muzycznych „Muzyka łączy” zaprezentują się lokalne zespoły: gaszowicki chór Bel Canto, zespół „Jutrzenka” oraz „Znak pokoju”. Do Czernicy przyjedzie również zespół „Polonia” z Francji. Zespół taneczny „Jutrzenka” z Domu Kultury Zameczek istnieje od września 2002 roku. Choreografem grupy jest pani Agnieszka Mikszan. Zaś „Znak pokoju” zespół wokalno-instrumentalny istnieje od 2005 roku. Instruktorem grupy jest Małgorzata Wita.
 
Puma powróciła?
Książnice. Pomimo, że prasa donosiła już o rzekomych odstrzałach pum, nie nikną głosy, że wielkie koty ciągle krążą po okolicy. Jeden z mieszkańców zapewnia, że widział podejrzanie wielkie dzikie zwierzę tuż obok swego pola. – Rano jeszcze widziałem wielkie ślady po łapach, ale deszcz padał i je zmył – mówi mężczyzna, który chce pozostać anonimowy. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu po pojawieniu się pumy we wsi pisała Gazeta Wyborcza.
 
Zameczek odżyje
Palowice. XIX–wieczny zameczek poszedł pod młotek. Pałacyk został sprzedany za 587 tysięcy złotych. Gmina zabezpieczyła się jednak na wszystkie ewentualności. Jeżeli w ciągu czterech lat od daty zawarcia umowy nowy właściciel nie wyremontuje budynku, gmina ma rok, aby odkupić go po cenie sprzedaży. Dodatkowo, jeśli właściciel nie wyremontuje budynku do maja 2014, będzie musiał zapłacić karę w wysokości 170 tysięcy złotych. Nowym właścicielem jest przedsiębiorca z Dębieńska. Podobno w zameczku ma powstać centrum edukacyjne oraz baza hotelowa.
 
Podłączą do sieci
Powiat. W ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego podpisano porozumienie w sprawie utworzenia programu informatyzacji polskich bibliotek publicznych. Problem ten dotyczy szczególnie placówek, czyli bibliotek i ich filii na wsiach i w małych miastach. Blisko 40% spośród 8500 polskich bibliotek nie ma dostępu do Internetu. Takich bibliotek i ich filii na wsiach i w małych miastach jest 2500. Grupa TP przez ten czas będzie oferowała gminnym bibliotekom publicznym i ich filiom w Polsce bezpłatne podłączenie do Internetu w technologii kablowej, a w pozostałych miejscach w systemie bezprzewodowym o najwyższej możliwej przepustowości w danej lokalizacji.
 
Przygody harcerzy
Czerwionka – Leszczyny. Jak spędzają wolny czas harcerze z gminy, można zobaczyć na stronie http://plesna.kuzniaraciborska.zhp.pl/. Z trzeciego turnusu obozu, harcerze wrócą 15 sierpnia. Do tego czasu rodzice na stronie internetowej mogą znaleźć zdjęcia z dotychczasowych przygód ich pociech oraz trasy wędrówek. Harcerze wyjechali do Kuźni Raciborskiej z województwie zachodniopomorskim.
 
Pracują nad śmieciami
Powiat. Rząd przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz założenia do projektu ustawy o odpadach. Ten pierwszy przewiduje wzmocnienie roli i zadań gminy w zakresie organizowania odbioru odpadów komunalnych z terenu nieruchomości oraz ich przewozu do miejsc odzysku i unieszkodliwiania. Z kolei projekt ustawy o odpadach przewiduje m.in. uproszczenie procedur dotyczących uzyskiwania zezwoleń, rozszerzenie planowania gospodarką odpadami o zapobieganie powstawania odpadów oraz ujednolicenie zbierania danych/systemu sprawozdawczości w zakresie gospodarki odpadami.
 
Wsparcie dla biznesu
Powiat. Starosta ma oceniać wnioski przedsiębiorców w trudnej sytuacji finansowej o dofinansowanie kosztów szkoleń lub studiów podyplomowych i stypendiów pracownikom. Zgodnie z ustawą z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego, pracownicy mogą wykorzystywać urlopy postojowe na szkolenia (stypendia). Przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji finansowej będą mogły otrzymać wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub ze środków Funduszu Pracy na utrzymanie miejsc pracy.
 
Rekreacyjnie
Świerklany. Jeszcze tylko do 14 sierpnia potrwają zajęcia wakacyjne dla młodzieży. We wtorki, środy i piątki od godziny 9.00 do 13.00 w Ośrodku Rekreacyjno-Sportowym oraz w poniedziałki i czwartki w Ośrodku Rekreacyjno-Sportowym w Jankowicach. W zajęciach sportowo-wakacyjnych uczestniczyć mogą chłopcy i dziewczęta ze szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych (1990–1992).
 
Szanse na stypendium
Jejkowice. Do 15 września w urzędzie gminy można składać wnioski o stypendium szkolne (maksymalna kwota wynosi 351 zł netto). Szczegółowe informacje oraz druki „Wniosku o przyznanie stypendium szkolnego” można otrzymać w sekretariacie Urzędu Gminy Jejkowice. Stypendium przyznaje się uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz słuchaczom kolegiów nauczycielskich, językowych do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
 
Będzie remont
Żytna. Radny Stanisław Musioł upominał się na ostatniej sesji o ulicę Sobieskiego. – Gdy są większe opady stan tej drogi sprawia już zagrożenie. Przypominam, że trzeba się tym zająć – podpowiadał swym kolegom rajca. 2 sierpnia urząd w Lyskach ogłosił przetarg na wykonanie remontu odwodnienia ulicy Sobieskiego oraz Budzińskiego. Według planu, drogi powinny być wyremontowane do końca października.
 
Stawiają na ekologię
Gaszowice. Na ostatniej sesji radni zatwierdzili Program Ochrony Środowiska, w którym zanalizowano stan środowiska naturalnego gminy oraz możliwości jego rozwijania. W zadaniach na najbliższe lata radni wyeksponowali m.in. budowę ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych, szlaków pieszych i rowerowych. Radni zamierzają też postawić na zwiększanie świadomości ekologicznej wśród starszych mieszkańców poprzez druk różnego rodzaju folderów i gazetek. Jednym z zadań jest także doposażenie biblioteki gminnej w najnowsze książki, dotyczące ochrony środowiska.
 
Wakacyjny Boney M
Leszczyny. W najbliższą sobotę w parku leśnym odbędzie się wakacyjny festyn świąteczny. O 17.00 na scenie pojawią się grupy Klaunada dla dzieci oraz „Magic of Boney M”. Kolejny festyn szykuje się 29 sierpnia z okazji zakończenia wakacji. W programie przewidziano m. in. występ „3 ofiary drogi do Europy” oraz „Szlagier Maszyna”. Początek o 17.00.
  • Numer: 32 (144)
  • Data wydania: 11.08.09