Czwartek, 14 listopada 2024

imieniny: Rogera, Serafina, Agaty

RSS

Znów było zielono na „Wyspie Śląsk”

26.03.2013 15:00 | 0 komentarzy | eco

Po raz piąty, 21 marca - w pierwszym dniu wiosny, w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca koncertem artystów pochodzących z naszego regionu: Stanisława Soyki, Marcina Wyrostka, Ireneusza Krosnego oraz Olgierda Łukaszewicza, zakończono tegoroczną edycję akcji "Zielona Wyspa Śląsk".

Znów było zielono na „Wyspie Śląsk”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Inspiratorem i animatorem, trwającej od połowy marca ekologicznej kampanii na rzecz czystości środowiska, stosowania ekologii w codziennym życiu oraz kreowana nowego wizerunku regionu, był nagrodzony Fryderykiem zespół Carrantuohill - od ćwierćwiecza popularyzujący w Polsce irlandzką muzykę.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach po raz czwarty wsparł tę inicjatywę przyznając organizatorom akcji – Żorskiemu Towarzystwu Kulturalnemu „KONTRAPUNKT” - dotację w wysokości 16 tys. zł. Podczas konferencji poprzedzającej koncert w Zabrzu Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW mówiła, że środowisko dookoła nas zmieniamy nie tylko poprzez konkretne inwestycje ekologiczne lub nasadzenia lasów ale także dzięki budzeniu wrażliwości artystycznej. Wtedy o wiele łatwiej o szacunek wobec środowiska i piękna przyrody oraz o dbałość o estetykę i czystość miejsc, w których żyjemy. Dlatego Fundusz chętnie od lat wspiera tego rodzaju akcje burzące stereotyp Śląska zaniedbanego i ekologicznie zdegradowanego na rzecz regionu, w którym mieszkają ludzie dbający każdego dnia o ekologiczne i przyjazne środowisku swoje miejsce życia i niegodzący się na jego zanieczyszczanie lub trucie na skutek np. dzikich wysypisk lub palenia śmieci- powiedziała G. Lenartowicz.

W ramach akcji Zielona Wyspa Śląsk tydzień. poprzedzają kalendarzową wiosnę obfitował w liczne warsztaty ekologiczne (nauka segregacji odpadów, eko-puzzle, eko-memory, eko-krzyżówki), sadzenie nowych lasów, kampanie informacyjno-medialne oraz happening.

W Żorach, Gorzycach, Rybniku, Chorzowie i w Katowicach organizatorzy tych ekologicznych wydarzeń starali się przekonać dzieci i młodzież do ekologicznych zachowań w codziennym życiu, zwracać uwagę na czystość lokalnego środowiska, pokazać proste sposoby na wprowadzanie ekologii do domów. Dorosłym mieszkańcom regionu kampania miała uświadomić, że już dziś mają się, czym chwalić, że w województwie śląskim żyje się lepiej, oddycha się lepszym powietrzem, a Śląsk jest już drugim w kraju regionem pod względem ilości terenów zielonych.

 

Fot. WFOŚiGW w Katowicach