Wtorek, 27 lutego 2024

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Wsparcie finansowe dla Kuźni Raciborskiej na termomodernizację. Będzie ekologiczniej

19.02.2020 12:43 | 0 komentarzy | mad

Do Kuźni Raciborskiej trafiło wsparcie na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Mowa aż o ośmiu obiektach, które przejdą metamorfozę. Realizacja ma przyczynić się do poprawy powietrza.

Wsparcie finansowe dla Kuźni Raciborskiej na termomodernizację. Będzie ekologiczniej
zdjęcie poglądowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Renegocjacje Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w sposób znaczący wpłynęły korzystnie na wysokość środków alokowanych w obszarach, które służą likwidacji niskiej emisji w regionie. Jednym z obszarów wsparcia gdzie projektodawcy skorzystali, jest modernizacja energetyczna prowadzona w infrastrukturze publicznej i mieszkalnej. W wyniku podniesienia alokacji na konkurs, możliwy był wybór do dofinansowania kolejnych 38 projektów z listy rezerwowej – podaje w komunikacie Śląski Urząd Marszałkowski.

Na liście znalazła się Kuźnia Raciborska z wartym 3,5 mln zł zadaniem. Jego przedmiotem jest wykonanie prac termomodernizacyjnych, modernizacji instalacji c.o. (w tym montaż OZE w 4 budynkach), łącznie w 8 budynkach użyteczności publicznej, należących do gminy. Są to: przedszkole nr 1 w Kuźni Raciborskiej, ZGKiM w Kuźni Raciborskiej, przedszkole w Rudach, Wiejski Ośrodek Kultury w Turzu, OSP Turze, Jankowice i Ruda Kozielska oraz gminny budynek przy ulicy Jagodowej 15 w Kuźni Raciborskiej. Kwota dofinansowania to 2,5 mln zł.

- To kolejny dowód na skuteczne działanie zarządu województwa. Walczymy o to, aby dodatkowe środki trafiały do naszego regionu na potrzebne cele. Takim bez wątpienia jest walka z niską emisją, poprawa jakości powietrza. Dodatkowe projekty realizowane przez samorządy będą korzystne dla mieszkańców. Poprawią ich jakość życia, a przecież o to nam wszystkim chodzi – skomentował marszałek Jakub Chełstowski.

W procesie renegocjacji RPO WSL zarząd województwa na ten obszar wsparcia uzyskał dodatkowo prawie 86 mln zł. Po dodaniu do tej puli kwot, jakie pozostały w wyniku zakończenia procedury odwoławczej, prowadzonej od czasu pierwotnego rozstrzygnięcia konkursu, dzisiaj możliwe było wykorzystanie ponad 100 mln zł i wybór kolejnych projektów z listy rezerwowej. Poprzez włączenie ich do listy podstawowej, wcześniej wybranych 22 projektów, łączne wsparcie trafi na realizację 60 inwestycji na kwotę dofinansowania w wysokości 173,2 mln zł.

Ludzie:

Jakub Chełstowski

Jakub Chełstowski

Marszałek Województwa Śląskiego