Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Kwartał Domus: Nie będzie podziemnego garażu. Nie będzie oceny środowiskowej

08.04.2015 12:04 | 0 komentarzy | pm

Od 13 listopada 2014 roku Urząd Miasta w Żorach zajmował się sprawą dotyczącą oceny oddziaływania na środowisko inwestycji Kwartał Domus. Urzędnicy z Żor mieli wydać decyzję, czy istnieje obowiązek lub brak obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla analizowanego przedsięwzięcia.

Kwartał Domus: Nie będzie podziemnego garażu. Nie będzie oceny środowiskowej
Postępowanie administracyjne w sprawie określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji inwestycji Kwartał Domus zostało umorzone
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym celu UM Żory zwrócił się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Sanepidu w Rybniku o wydanie stosownych opinii w tej sprawie. Również do mieszkańców z ul. Raciborskiej, będących właścicielami działek sąsiadujących z planowaną inwestycją, wysłano zawiadomienie o wszczęciu postępowania w tej sprawie. Ci złożyli swoje uwagi i zastrzeżenia. W wystosowanych pismach podkreślali kwestię uratowania części drzewostanu, lokalizacji wjazdu na parkingi od strony ul. Kotucza, hałasu i wzrostu zanieczyszczenia powietrza. Pismem z 19 lutego 2015 roku inwestor został powiadomiony przez RDOŚ o  konieczności uzupełnienia wniosku, w tym wskazania zachowania istniejących drzew, nasadzeń i lokalizacji wjazdu na parking. W piśmie z 23 lutego 2015 roku rybnicki Sanepid uznał, że należy opracować opinię oddziaływania na środowisko. Jak się okazało, nie ma to już żadnego znaczenia. Sprawa została bowiem umorzona.

W oficjalnym piśmie z 16 marca czytamy, że postępowanie administracyjne w sprawie określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia: budowa 2 parkingów i garażu przy obiekcie handlowo-usługowym w Rybniku, pomiędzy ulicami Zebrzydowicką i Kotucza zostaje umorzone. Dlaczego?

3 marca do UM w Żorach wpłynęło pismo pełnomocnika inwestora, w którym wnioskował o umorzenie postępowania. Inwestor poinformował organ prowadzący sprawę, że 18 lutego weszła w życie uchwała rady miasta Rybnika, dotycząca planu zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym będzie przeprowadzona inwestycja. W uchwale zostały zmniejszone wskaźniki dotyczące wymaganych miejsc postojowych. Inwestor przeanalizował swoje potrzeby i zdecydował, że nie będzie budował garażu podziemnego. W związku z tym uległa zmniejszeniu łączna powierzchnia planowanych parkingów. I to okazało się kluczowe. W pierwotnej wersji 2 parkingi i garaż miały powierzchnię 0,574 ha. Po rezygnacji z garażu, powierzchnia zmniejszyła się do 0,48 ha.

– W tym momencie nie ma prawnych podstaw do przeprowadzenia postępowania w sprawie określenia środowiskowych uwarunkowań inwestycji. Wg zapisów prawa przedsięwzięcie mogące potencjalnie, znacząco oddziaływać na środowisko, w tym przypadku chodzi o parkingi, musi być realizowane na powierzchni nie mniejszej niż 0,5 ha. Po tym jak inwestor przeanalizował swoje potrzeby i zrezygnował z podziemnego garażu, ta powierzchnia jest mniejsza niż wspomniane 0,5 ha. Musieliśmy więc umorzyć postępowanie – tłumaczy Bożena Puskarczyk, z UM Żory, która sprawą się zajmowała.

Strony zainteresowane sprawą mogły odwołać się od decyzji o umorzeniu. W momencie kiedy zamykaliśmy ten numer Tygodnika, żadne odwołanie do urzędników nie wpłynęło.

Marek Pietras