środa, 11 września 2024

imieniny: Jacka, Dagny, Prota

RSS

Nowoczesna i bezpieczna pracownia RTG w Bielskim Szpitalu Pediatrycznym

18.03.2014 15:24 | 0 komentarzy | eco

Szpital Pediatryczny w Bielsku - Białej, dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Katowicach, dokona ucyfrowienia pracowni RTG. Całkowity koszt realizacji zadania polegającego zakupie i montażu modułu przetwarzania zdjęć oraz stacji diagnostycznej służącej do opisu i archiwizacji zdjęć, szacowany jest na ok. 400 tys. zł.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W chwili obecnej, w pracowni wykonywane są zdjęcia RTG metodą tradycyjną, tj. z zapisem obrazu na kliszy fotograficznej z wykorzystaniem typowych dla fotografii analogowej środków chemicznych. Zużyte chemikalia zaliczają się do odpadów niebezpiecznych.

Realizacja zadania obok licznych korzyści dla pacjenta, przyniesie również korzyść środowisku, pozwoli na całkowite wyeliminowanie odpadów niebezpiecznych (wodnych roztworów wywoływaczy, utrwalaczy, aktywatorów) ze środowiska. Na zakup i montaż modułu przetwarzania zdjęć RTG, jako elementu mającego zasadnicze znaczenie w eliminacji powstawania odpadów niebezpiecznych, Fundusz przeznaczył ponad 100 tys. zł.

Czyste niebo nad południową Polską

Polska Izba Ekologii otrzymała z Funduszu dotację na organizację konferencji z cyklu „Czyste niebo nad Polska” nt. „Prawne, ekonomiczne i techniczne uwarunkowania wytwarzania energii i ciepła w sektorze komunalno-bytowym, w regionie południowym”. Niska emisja jest największym „udziałowcem” w krajowej emisji szkodliwych zanieczyszczeń dla zdrowia i środowiska, w tym pyłów, benzo(a)pirenu i dioksyn. Walkę z niską emisją utrudnia brak uregulowań prawnych w zakresie jakości urządzeń grzewczych, jakości paliw stałych oraz kompleksowego systemu kontroli i monitorowania w tym zakresie.

Konferencja skierowana jest do jednostek samorządu terytorialnego województw śląskiego i małopolskiego, instytucji ochrony i kontroli środowiska, jednostek badawczo-rozwojowych działających na rzecz poprawy jakości powietrza i stanu środowiska, producentów instalacji małej mocy, przedsiębiorstw ciepłowniczych, producentów paliw stałych kopalnych i stałych biopaliw. Celem konferencji jest dostarczenie uczestnikom informacji pomocnych w działaniach na rzecz poprawy efektywności energetycznej, dokonanie podsumowania doświadczeń w realizacji PONE w obydwu województwach, zaprezentowanie aktualnego stanu i perspektyw produkcji czystej energii z paliw stałych jak węgiel czy biomasa a także przedstawienie mechanizmów wsparcia finansowego dla przedsięwzięć związanych z poprawą jakości powietrza.