Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

04.02.2014 11:12 | 1 komentarz | acz

3 lutego w Suszcu otworzono zakład, w którym ma być produkowane nowe, ekologiczne paliwo. - To duża szansa dla regionu - przyznają specjaliści.

Wymyślili i produkują idealny opał
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zakład nosi nazwę Zakład Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych i znajduje się na terenie KWK Krupiński w Suszcu. Inwestycja jest wynikiem realizacji Programu badawczo-rozwojowego pn. „Czyste powietrze dla Śląska”, 
którego uczestnikami są: Polski Koks SA, Jastrzębska Spółka Węglowa SA, Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Stowarzyszenie Klaster Kotlarski. Zakład zamierza produkować  prawie 60 tysięcy brykietów z węgla koksującego. Takie paliwo ma się nadawać do pieców z automatycznym podajnikiem. - Chcemy się pochwalić inwestycją przygotowaną wspólnie z gronem naukowców oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, który udzielił nam pożyczki. To nasza odpowiedź na dyskusję o zanieczyszczeniu środowiska i niskiej emisji. Jesteśmy przekonani, że nie wolno eliminować węgla z gospodarki, natomiast trzeba wyeliminować negatywne skutki jego spalania - mówił na otwarciu Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Formowane w postaci peletu paliwo jest wytwarzane na bazie flotokoncentratu wraz z biomodyfikatoram. Zastosowanie komponentów o wysokim indeksie tlenowo-wodorowym pozwala na wzrost efektywności dopalania węglowodorów do produktów zupełnego i całkowitego spalania, tj. dwutlenku węgla i pary wodnej.  Dzięki zastosowaniu komponentów sieciujących strukturę kształtki paliwowej po jej spaleniu uzyskuje się mineralną strukturę szkieletową, wpływającą efektywnie na obniżenie emisji pyłów   i metali ciężkich – eliminując uciążliwe zjawisko smogu.

Paliwo nowej generacji nadające się do spalania zarówno w kotłach z automatycznym podawaniem jak i w komorowych, będzie produkowane z kopalnianych odpadów- flotokoncentratu, który jest produktem ubocznym powstającym przy produkcji węgla wysokiej jakości. Do tej pory trafiał on na hałdy lub do sprzedaży jako najgorszej jakości paliwo, które spalane w zwykłych piecach zatruwało powietrze. Dlatego specjaliści i naukowcy m.in. z Polskiego Koksu i Politechniki Śląskiej opracowali metodę mieszania flokoncentratu ze specjalnymi dodatkami m.in. odpadami z przemysłu drzewnego, a także technologię suszenia. Dzięki temu gotowe brykiety spalają się o wiele lepiej, powodując, że do powietrza trafia o 90 % mniej pyłów i o prawie 100% mniej tlenków węgla i rakotwórczego benzo-α-pirenu.

Przecinając wstęgę otwierająca nową linię produkcji przyjaznego środowisku ekowęgla sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, podkreślił jak duże znaczenie ma połączenie ekologii i ekonomii. Nowe paliwo bowiem nadające się do spalania we wszystkich typach kotłów stosowanych w gospodarstwach domowych jak i obiektach użyteczności publicznej, oprócz walorów ekologicznych cechuje wysoka wartość opałowa i konkurencyjność na rynku węglowym. To się po prostu wszystkim opłaca – stwierdził minister Tomczykiewicz.

Gabriela Lenartowicz- prezes WFOŚiGW w Katowicach mówiła, że nowa instalacją do produkcji ekologicznych brykietów to właśnie dowód na to, że ekologia rozumiana nowocześnie staje się kołem zamachowym dla innowacyjnej gospodarki oraz wskazuje perspektywy dla technologii przemysłowych, które mogą stać się bardziej bezpieczne dla środowiska, a jednocześnie opłacalne dla ich użytkowników.

Cena nowego paliwa ma byc konkurencyjna w stosunku do innych paliw dostępnych na rynku.

(acz)