Czwartek, 12 września 2024

imieniny: Marii, Gwidona, Radzimira

RSS

Fundusz na Szczycie Klimatycznym

12.11.2013 11:16 | 0 komentarzy | eco

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, jako jedyny z funduszy ochrony środowiska, został zaproszony do udziału w inicjatywie ONZ pn. „Caring for Climate”, zajmującej się wspieraniem organizacji troszczących się o środowisko naturalne oraz dążących do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Będzie to najistotniejsze wydarzenie ONZ w ramach odbywającego się od 11 listopada w Warszawie Szczytu Klimatycznego.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Polską odsłonę tej globalnej inicjatywy ONZ zainauguruje oficjalnie 13 listopada minister środowiska Marcin Korolec wraz z Krajowym przedstawicielem UN Global Compact Kamilem Wyszkowskim.

„Caring for Climate" jest wspólnym projektem Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ i Global Compact, Programu Środowiskowego ONZ (UNEP) oraz Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmiany klimatu (UNFCCC). Uczestniczy w nim 350 firm z 60 państw świata.

Celem jej jest aktywne i kompleksowe wspieranie organizacji i firmy w tworzeniu długofalowych i skutecznych strategii przeciwdziałania zmianom klimatycznym. To także platforma umożliwiająca wymianę doświadczeń przedstawicieli świata biznesu, rządu, władz miast i regionów, zmierzającą do edukacji społeczeństwa i wspólnego zapobiegania szkodliwym zmianom środowiskowym lub ich dalszym konsekwencjom.

Zaproszenie do wzięcia udziału w polskiej inauguracji inicjatywy Sekretarza generalnego ONZ i Global Compact to wyraz docenienia zaangażowania katowickiego Funduszu w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, potwierdzone przyznaniem w 2006 roku certyfikatu EMAS, dotyczącego systemu ekozarządzania zgodnego z międzynarodową normą.

Nie bez znaczenia były wieloletnie kompleksowe działania i inicjatywy WFOŚiGW w Katowicach podejmowane na rzecz poprawy stanu atmosfery w regionie, wspierając kilka tysięcy przedsięwzięć służących ograniczeniu tzw. niskiej emisji i energooszczędności oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Od paru lat na ten cel WFOŚiGW przeznacza rocznie ponad 160 mln zł.