środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Bałtyk też może być czysty

20.08.2013 14:50 | 0 komentarzy | e

Przez dwa weekendy wakacji Fundacja Nasza Ziemia wraz z Barefoot Projekt Czysta Plaża i Rowerowym Rajdem dla Bałtyku uświadamiali turystom i mieszkańcom wybrzeża, jak ważne jest dbanie o Morze Bałtyckie – jego zasoby oraz różnorodność biologiczną i jak łatwo każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego stanu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Poprzez edukację i zabawę Fundacja zachęca społeczeństwo do aktywnego działania na rzecz ochrony Bałtyku – unikalnego i wrażliwego ekosystemu, który jest miejscem wypoczynku wielu Polaków.

W pierwszy weekend sierpnia na plaży w Krynicy Morskiej i w Śródmieściu Gdyni, stanęły mini miasteczka – Fundacji Nasza Ziemia, Barefoot Projekt Czysta Plaża i Rowerowego Rajdu dla Bałtyku. Były to już ostatnie w tym roku działania w ramach Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku 2013, które po raz drugi przebiegało pod hasłem „Bałtyk też może… być czysty, bioróżnorodny, pełen ryb”. Elementem łączącym wszystkie 4 nadmorskie wydarzenia były happeningi sprzątania plaż prowadzone wspólnie z Barefoot Projekt Czysta Plaża, a w Krynicy i w Gdyni dołączył do wydarzeń również Rowerowy Rajd dla Bałyku (Race for the Baltic).

Podczas pierwszego weekendu sprzątania plaż Fundacji Nasza Ziemia i Barefoot Projekt Czysta Plaża ponad 200 wolontariuszy zebrało prawie 2 000 litrów śmieci, czyli na jedną osobę przypadał prawie pełen duży (120l) worek.

Na plażach Helu i Chałup znaleziono przede wszystkim duże ilości niedopałków papierosów, puszki i plastik, ale także zerwane sieci rybackie tzw. „sieci widma”, które dryfując w toni wodnej stanowią zagrożenie na organizmów morskich. W ostatni weekend w Krynicy Morskiej i w Gdyni, wspólnie z kilkudziesięcioma wolontariuszami zebraliśmy kolejne 2 000 litrów odpadów.

Oprócz akcji sprzątania plaż na stoisku Fundacji Nasza Ziemia prowadzone były działania informacyjno – edukacyjne na temat bioróżnorodności Morza Bałtyckiego, w krynicy konkurs na rzeźby z piasku „Mieszkańcy Bałtyku”, a w Gdyni stowarzyszenie Art Animacje z Warszawy budowało instalację „recyklingowej ławicy ryb”.

Wielki finał Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku 2013 odbył się w sobotę w Gdyni, tutaj oprócz akcji edukacyjnych i happeningów na plaży, przez Gdynię przejechał Rowerowy Rajd dla Bałtyku wraz z mieszkańcami trójmiasta i turystami, którymi zależy na Morzu Bałtyckim. Przejazd przez miasto rozpoczął się na rogatkach Gdyni a zakończył na plaży w Śródmieściu, gdzie wszyscy uczestnicy podpisali petycję Rajdu dla Bałtyku (www.raceforthebaltic.com).

W Gdyni rozstrzygnięty został także plebiscyt na Gminę Przyjazną Bałtykowi – tytułem zostały wyróżnione gminy: Mielno, Smołdzino, Sztutowo, Trzebiatów, Ustka i Gdynia. Mieszkańcy i turyści mogli ocenić starania zgłoszonych gmin na rzecz poprawy stanu środowiska przyrodniczego terenów nadmorskich.

Fundacja Nasza Ziemia dziękuje za pomoc w organizacji przejazdu rowerowego stowarzyszeniu In gremio z Gdyni i wszystkim organizacjom rowerowym, za pomoc w promocji akcji, a Eko – Punkt Organizacji Odzysku S.A. za dostarczenie materiałów do budowy instalacji.

Już teraz zapraszamy do 20 edycji kampanii Sprzątanie Świata – Polska, która przebiega w tym roku pod hasłem „Odkrywamy Czystą Polskę!” i rusza 13 września!

Tylko dzięki zaangażowaniu nas wszystkich Bałtyk też może…

… być czysty

· jeśli zmniejszymy ilość powstających odpadów a już wytworzone zawsze będę trafiały do właściwych pojemników, od niedopałków papierosów po szklane butelki lub aluminiowe puszki

· jeśli zadbamy, mobilizując gminy i zarządców terenów z dostępem do morza, o właściwy dostęp do infrastruktury służącej utrzymaniu czystości i porządku na terenach przybrzeżnych

· jeśli rozsądnie będziemy dozować detergenty i używać tych biodegradowalnych to tysiące litrów detergentów nie trafi do naszych rzek, a w konsekwencji do Bałtyku

… być bioróżnorodny

· jeśli zadbamy o czystość wód Bałtyku

· jeśli równomiernie i zgodnie z zaleceniami naukowców będziemy korzystać z jego zasobów

· jeśli nie będziemy niszczyć siedlisk dzikich zwierząt, których naturalnym środowiskiem są tereny przybrzeżne, np. zadeptując wydmy czy usuwając kidzinę (część gatunków charakterystycznych dla tego siedliska to rośliny zagrożone w Polsce lub tu zaginione)

… być pełen ryb

· jeśli będziemy eliminować zjawiska nielegalnych połowów i odrzutów ryb

· jeśli zadbamy o odpowiednie tempo odnowy zasobów ryb

· jeśli zapewnimy powstanie takich regulacji prawnych, które zagwarantują zrównoważony rozwój rybołówstwa (Wspólna Polityka Rybołówstwa UE)

Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku to autorska Kampania Fundacji Nasza Ziemia zainicjowana w 2007 roku. W ciągu 6 lat od startu pierwszej edycji kampanii, prowadzone były między innymi akcje wyławiania sieci widm, sprzątania plaż i wód oraz kampanie edukacyjno – informacyjne dotyczące odpowiedniego dozowania detergentów. Początkowo działania kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku, były związane przede wszystkim z tematem zanieczyszczenia wody i plaż, z czasem jednak, w związku z rosnącą wagą problemów dotykających ekosystemu Morza Bałtyckiego, zakres kampanii był stopniowo zwiększany. W ubiegłym roku zainicjowane zostało nowe hasło Kampanii „Bałtyk też może…”, a z Międzyzdrojów do Helu przeszedł Marsz, podczas którego prowadzona była inwentaryzacja przyrodnicza, monitoring stanu plaż i mówiono o potrzebie ochrony bioróżnorodności i odbudowy bałtyckich zasobów ryb.

(ulicaekologiczna.pl)