środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

28.06.2013 12:24 | 6 komentarzy | e

Wiele wskazuje na to, że sytuacja w górnictwie węgla kamiennego będzie się pogarszać. Ma to istotne znaczenie dla perspektyw rynku pracy.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Według wyników badań prowadzonych w ramach projektu Instrument Szybkiego Reagowania przez zespół prof. Jerzego Hausnera rośnie prawdopodobieństwo upadłości firm w tym sektorze.

Na zwałach kopalnianych są rekordowe ilości węgla. W ubiegłym roku wyniki finansowe kopalni węgla kamiennego bardzo się pogorszyły w porównaniu z 2011 r. Zysk netto zmalał z 3 do 1,7 mld zł. Spółki węglowe mają też problem z utrzymaniem kosztów.

Pogarszają się również prognozy. Najnowsze przewidują, że spadek produkcji w III i IV kwartale 2013 r. sięgnie 5-10 proc., przy czym wartość ta dotyczy łącznie  kopalni węgla kamiennego i brunatnego. Jedynie JSW jest w lepszej sytuacji, bo wydobywa głównie węgiel koksowniczy, a zgodnie z przewidywaniami analityków, oczekiwany jest wzrost cen tego surowca.

To ma istotne znaczenie dla perspektyw rynku pracy. W samym górnictwie węgla kamiennego pracuje ok. 122 tys. ludzi. W całym sektorze górniczym co najmniej 140 tys. - Górnictwo węgla to trudny problem - komentuje dr Piotr Boguszewski, z zespołu badawczego. I dodaje: - To branża wrażliwa na koniunkturę (energetyka zawodowa, hutnictwo). Pogarszają się warunki wydobycia. Rosną koszty. Konkurencja międzynarodowa również rośnie. Trudno inwestować, bo nie ma ostatecznych rozstrzygnięć w zakresie przyszłych strategii energetycznych.

Zespół prof. J. Hausnera prognozuje, że kondycja górnictwa węgla kamiennego będzie się pogarszać. Nie musi to oznaczać bankructw wielkich spółek górniczych, ale kłopoty - przynajmniej niektórych z nich - na pewno.

Monitoring zmiany gospodarczej prowadzony jest co kwartał od 2011 roku przez zespół badawczy pod kierownictwem prof. Jerzego Hausnera, w ramach projektu Instrument Szybkiego Reagowania (ISR) realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Instrument Szybkiego Reagowania jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Więcej informacji na temat projektu oraz raporty z badań znaleźć można na stronie www.isr.parp.gov.pl