Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

Kościół z Nowego Targu i Spółka Energetyczna Jastrzębie z laurem „Nowego Przemysłu”

15.10.2012 22:25 | 0 komentarzy | eco

Pierwszy w Europie kościół z wysoko energooszczędnymi standardami budownictwa pasywnego został wyróżniony nagrodą Nowy Impuls. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest firmom i inicjatywom mającym nadawać nową jakość polskiej gospodarce, a w szczególności sektorowi energetyczno-paliwowemu.

Kościół z Nowego Targu i Spółka Energetyczna Jastrzębie z laurem „Nowego Przemysłu”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Efektywność energetyczna w budownictwie" to hasło pod którym wyróżniona została parafia pod wezwaniem Jana Pawła II, na terenie której zbudowano pierwszy w Europie kościół uwzględniający najwyższe standardy budownictwa energooszczędnego. Nowotarski kościół powstał w krakowskim biurze projektowo-wdrożeniowym polskich architektów Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha.

- To pierwszy pasywny obiekt sakralny na świecie. Najlepszym dowodem na to, że warto było podjąć trud tej inwestycji jest fakt, że koszty ogrzewania kościoła przez cały sezon grzewczy były niższe niż małego domu jednorodzinnego przez miesiąc. - powiedział odbierający nagrodę, inicjator budowy, ksiądz Jan Karlak - Do sukcesu budowy naszego kościoła przyczyniły się rozwiązania technologiczne zaproponowane przez krakowskich architektów oraz materiały budowlane gwarantujące uzyskanie najwyższych parametrów energooszczędności, np. do izolacji ścian wykorzystano srebrnoszary styropian Termo Organiki.

Budynek kościoła jest przeznaczony do użytkowania w sumie przez około 500 wiernych i posiada powierzchnię 1740 m2. Zużywający na cele grzewcze tylko 15 kWh/m2 w ciągu roku kościół, to nie tylko wizytówka regionu, parafii oraz budownictwa pasywnego, to przede wszystkim estetyczny  i ekonomiczny budynek ograniczający zużycie energii nawet do 90%.

Mimo zastosowania nowoczesnych technologii kościół idealnie komponuje się z otoczeniem. To efekt połączenia miejscowych tradycji kulturowych oraz aktualnych tendencji w projektowaniu obiektów architektonicznych. Bryła obiektu została ukształtowana w taki sposób, by zminimalizować straty cieplne przez przegrody zewnętrzne oraz zapewnić maksymalne bierne zyski słoneczne w chłodnych porach roku, a zarazem chronić wnętrze przed przegrzaniem w okresie letnim. W celu osiągnięcia przez kościół standardu budynku pasywnego wykorzystano nowoczesne rozwiązania technologiczne  i najwyższej jakości materiały budowlane.

W imieniu kolejnego laureata, którym została Spółka Energetyczna Jastrzębie, wyróżnienie odebrali prezes zarządu Jarosław Parma oraz Robert Kozłowski, zastępca prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. ekonomicznych. Spółka otrzymała wyróżnienie za rozwój firmy w nowym segmencie energetyki i wskazanie ważnego trendu rozwojowego innym podmiotom polskiego górnictwa.

- W 2016 roku grupa kapitałowa, realizując kolejne inwestycje, osiągnie nadwyżki mocy a tym samym pojawi się na rynku energii jako jej dostawca - podkreślił Jarosław Parma. Spółka produkuje energię elektryczną oraz energię cieplną dla potrzeb przemysłowych oraz dla ludności miasta Jastrzębia-Zdroju i okolic, produkuje również sprężone powietrze i chłód dla kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ponadto świadczy usługi produkcyjne, handlowe, remontowe i inwestycyjne związane w sektorze energetycznym. Jest także liderem w zakresie energetycznego zagospodarowania metanu z odmetanowania kopalń w procesie produkcji ciepła i chłodu do klimatyzacji wyrobisk górniczych w trójgeneracji. - W tych trudnych czasach, gdy musimy walczyć o pozycję kosztową, wkład Spółki Energetycznej Jastrzębie jest dla nas nieoceniony - dodał Robert Kozłowski.

Inni nagrodzeni: Polenergia Holding, KGHM Polska Miedź, Górnośląski Park Przemysłowy w Katowicach, Samorząd gminy Stoszowice, Medcom, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej