środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Natura nie boli

23.09.2012 21:06 | 1 komentarz | eco

– przekonują organizatorzy kampanii edukacyjno-informacyjnej promującej Sieć Natura 2000 w województwie śląskim: Stowarzyszenie Zrównoważonego Rozwoju Śląska LIBRA i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Akcja otrzymała dofinansowanie (60 tys. zł) z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Natura nie boli
Gabriela Lenartowicz i Bernard Błaszczyk podczas konferencji otwierającej projekt „Natura nie boli” w siedzibie Nadleśnictwa Katowice. Fot. Piotr Biernat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Projekt wystartował 14 września. Pomysłodawcy stawiają sobie za cel przede wszystkim obalenie stereotypu, że na terenach objętych programem Natura 2000 nie mogą powstawać nowe inwestycje. – Owszem, mogą i powstają – zapewnia dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach Bernard Błaszczyk – Blokowanie inwestycji to mit. Program blokuje tylko te, które od początku były źle zaplanowane, które nie uwzględniały uwarunkowań środowiskowych. Np. obszar Natura 2000 jest też na terenie Zbiornika Racibórz i będzie dalej funkcjonował, nawet jak Zbiornik zacznie działać.

Tworzenie obszarów sieci Natura 2000 wynika z przepisów unijnych. W woj. śląskim jest obecnie 41 takich obszarów. Chronione są w nich konkretne siedliska i gatunki roślin i zwierząt, a nie cały obszar. Wolno tam inwestować pod warunkiem, że przedsięwzięcie nie zaszkodzi chronionej przyrodzie. Najwięcej chronionych obszarów znajduje się w południowej części województwa. Na naszym terenie są to: Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Stawy Łężczok, Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Stawy Wielikąt i Las Tworkowski, Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Las koło Tworkowa i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk Graniczny Meander Odry (w gminie Krzyżanowice). Łącznie w województwie śląskim obszary ochrony ptaków stanowią 5 proc. powierzchni, a obszary siedliskowe 7,5 proc.

Podczas konferencji inaugurującej projekt Prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz zwróciła uwagę, że o ile nie ma zakazu inwestowania na obszarach Natury to 2000 to jest wręcz nakaz nowoczesnego inwestowania, który może przynieść gminom wiele korzyści. Niezbędnym warunkiem jest jednak podniesienie świadomości tych procesów i ich wzajemnych  zależności, zarówno wśród inwestorów, jak i mieszkańców. Dlatego, podkreślała, Fundusz nie chce być tylko kasjerem czekającym na tych, którzy przychodzą po pieniądze, ale wspólnie z partnerami społecznymi diagnozuje zapotrzebowanie na konkretną wiedzę i – w efekcie - inicjuje i uczestniczy w projektach podobnych do „Natura nie boli”.

Projekt „Natura nie boli” zakłada rozpoczęcie w województwie śląskim publicznej debaty i upowszechnienie wiedzy o najcenniejszych walorach przyrodniczych regionu oraz o możliwościach rozwoju gospodarczego z uwzględnieniem zasad ochrony przyrody, założeń programu Natura 2000, a także obowiązujących w nim przepisów i norm prawnych. Będzie realizowany m.in. przez przygotowanie i kolportaż materiałów informacyjnych, nakręcenie filmu edukacyjnego i stworzenie interaktywnej strony internetowej.

AG

Ludzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP