Wtorek, 11 czerwca 2024

imieniny: Barnaby, Radomiła, Feliksa

RSS

SGL Carbon przestanie kopcić

08.09.2012 15:56 | 2 komentarze | acz

Na początku przyszłego roku raciborski zakład spółki SGL Carbon ma dysponować nowoczesną instalacją, która zmniejszy zanieczyszczenie powietrza nad miastem. Rocznie do atmosfery będzie trafiać o blisko półtorej tony mniej pyłu, tlenków węgla, węglowodorów alifatycznych oraz innych rakotwórczych substancji.

SGL Carbon przestanie kopcić
Fot. Marek Okrent
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udzieliła preferencyjnej pożyczki do kwoty 7 milionów 460 tys. zł dla spółki SGL Carbon Polska S.A.  Środki te przeznaczone zostaną na dofinansowanie budowy instalacji II stopnia oczyszczania gazów technologicznych po procesie termicznej obróbki wyrobów w piecach kręgowych, które do tej pory znacznie zanieczyszczały atmosferę wokół zakładu. Dzięki temu, raciborski zakład będący światowym liderem produkcji m.in elektrod węglowych, będzie dysponował jednym z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych systemów oczyszczania gazów poprocesowych spełniających wszystkie obowiązujące w tym zakresie normy Unii Europejskiej.

Z prowadzonych niedawno badań stanu zanieczyszczenia powietrza w okolicach Raciborza okazało się, że jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń atmosfery w zakładach Carbon jest tamtejsza piecownia przeznaczona do wypalania półproduktu wyrobów węglowych. Znajduje się tam siedem pieców komorowo-kasetowych, dla których podstawowym paliwem jest gaz ziemny. Spaliny z pieców oprócz typowych produktów spalania zawierają duże ilości węglowodowów aromatycznych i alifatycznych m.in. benzenu, ksylenu i toluenu. Niestety, istniejąca oczyszczalnia spalin i jej elektrofiltry nie wychwytują najbardziej toksycznych węglowodorów.

Niezbędne stało się zbudowanie instalacji wyposażonej w dwa nowoczesne urządzenia typu ROXITHERM-RTO wykorzystujących wysokotemperaturowy proces utleniania. Pozwoli to na skuteczne i całkowite usuwanie zanieczyszczeń organicznych powstających w tym zakładzie.  Zadanie to, którego zakończenie przewidziano w lutym 2013 roku spowoduje zmniejszenie rocznej emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery o ponad 1.400 ton, głównie pyłu, tlenków węgla, węglowodorów alifatycznych oraz innych rakotwórczych substancji.