Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Dom energooszczędny - co to znaczy?

07.08.2012 13:07 | 0 komentarzy | eco

Dom energooszczędny to taki, który pobiera mało energii i mało jej traci. Mniejsze straty energii to jej efektywniejsze wykorzystanie. Projektanci energooszczędnych, ekologicznych domów prześcigają się w pomysłach aby coraz nowocześniejsze budynki zużywały mniej prądu, opału i ciepłej wody.

Dom energooszczędny - co to znaczy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dobrze ustaw dom

Pierwszy krok ku oszczędnościom to zaplanowanie położenia budynku i układu pomieszczeń. To nie wymaga zaawansowanych technologii tylko zdrowego rozsądku. Pokoje w których dużo przebywamy lub wymagamy od nich wysokiej temperatury i światła powinny być po południowej stronie. Zlokalizować należy tam sypialnię, pokój dzienny i kuchnię. Po stronie północnej można umiejscowić pomieszczenia gospodarcze, składy, garaż itp. Tam nie musi być ani widno, ani ciepło.

Projektując bryłę energooszczędnego budynku architekci staja przed zadaniem przechwycenia jak najwięcej naturalnej energii i zmniejszenia jej strat w domu. Dlatego po stronie południowej wskazane są jak największe okna które „przechwycą” dużo światła słonecznego. W niektórych projektach cały spadzisty dach ustawiony w stronę południa jest jednym wielkim oknem.

Duże znaczenie dla energooszczędności ma też bryła budynku – im mniej w niej „wystających” elementów takich jak wszelkie dobudówki i pomieszczenia stanowiące odnogi od głównej bryły, tym mniejsze straty ciepła.

Stop ucieczkom

Aby ograniczyć straty ciepła dom musi mieć ściany i dach o dobrych właściwościach izolacyjnych. Zwykle do izolacji używa się styropianu i wełny mineralnej. Szczególnie ważne jest izolowanie dachu ponieważ ciepłe powietrze zgodnie z prawami fizyki wędruje do góry i tam wydostaje się z budynku. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę to na energooszczędność domu wpływa też zagospodarowanie powierzchni wokół niego. Jeśli osłonimy dom od wiatru drzewami, pełnym ogrodzeniem lub budynkami gospodarczymi także zmniejszymy straty ciepła w związku z ograniczeniem wpływu wiatru na nasz dom.

Pompujemy i chwytamy ciepło

W arsenale projektantów energooszczędnych domów jest coraz więcej instalacji zapewniających alternatywne w stosunku do tradycyjnej sieci ciepłowniczej i elektrycznej, źródła energii. Już wkrótce w Polsce obowiązkowy może stać się montaż instalacji do przechwytywania i wykorzystywania energii słonecznej  - trwają nad tym już prace w ministerstwie gospodarki. Alternatywną dla obowiązkowego kolektora będzie wiatrak, pompa ciepła lub fotoogniwo. Już teraz spotyka się coraz częściej te instalacje wspomagające tradycyjne źródła dostarczania energii do budynku. Szczególnie popularne stają się też pompy ciepła wykorzystujące energię z wnętrza ziemi zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia budynku. W domach energooszczędnych używa się też rekuperatorów, czyli instalacji, dzięki którym można odzyskać ciepło z powietrza, które wydostaje się z budynku przez system wentylacyjny.

Nawet domy, w których stosuje się tylko niektóre rozwiązania zalecane przez projektantów budynków energooszczędnych - np. dobre ustawienie w terenie lub instalację typu pompa ciepła lub kolektory – mogą zużywać o kilkanaście procent mniej energii niż zwykłe budynki.

Źródło: www.eko-fani.pl