Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Fundusz na Eko-Wystawie w Pietrowicach Wielkich

15.05.2012 10:01 | 0 komentarzy | eco

Wyjątkowo dużym i aktywnym zainteresowaniem samorządowców oraz mieszkańców cieszyła się konferencja na temat przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, która otworzyła odbywającą się 12 i 13 maja w Pietrowicach Wielkich XII Eko-Wystawę pn. „Ciepło przyjazne środowisku”.

Fundusz na Eko-Wystawie w Pietrowicach Wielkich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Uczestniczyli w niej wiceminister rozwoju regionalnego, senator Adam Zdziebło, europoseł Bogdan Marcinkiewicz i dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego – Jerzy Ziora. Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach objął patronatem tę imprezę.

Ożywiona dyskusja uczestników tej ekologicznej debaty dowodziła, że kwestia zagospodarowania ścieków to dziś jeden z najpoważniejszych problemów ochrony środowiska i gospodarki wodnej w regionie i kraju. Gmina Pietrowice Wielkie jako jedna z nielicznych w kraju uzyskała wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu budowy ponad 1100 przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków. Jego realizacja to koszt kilkudziesięciu milionów złotych.

Gabriela Lenartowicz - prezes WFOŚiGW w Katowicach, inaugurując konferencję mówiła, że to w pełni ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli gminie z oddalonymi od siebie sołectwami na skanalizowanie i tym samym zwiększenie konkurencyjności i atrakcyjności gminy dla potencjalnych krajowych i zagranicznych inwestorów. Przede wszystkim jednak nowoczesne i bezpieczne dla środowiska oczyszczalnie ścieków znacznie polepszą warunki życia mieszkańców zbliżając je do europejskich standardów.

Nawiązując do tego Adam Zdziebło – wiceminister rozwoju regionalnego stwierdził, że aktywność i skuteczność władz i mieszkańców Pietrowic Wielkich w pozyskiwaniu środków pomocowych świadczy, że publiczne i europejskie pieniądze na ochronę środowiska są i mogą być racjonalnie i mądrze inwestowane z korzyścią dla dobra wspólnego.

Prezentując konkretne rozwiązania budowy mikrooczyszczalni na terenach o rozporoszonym budownictwie, gdzie nieekonomiczne jest budowanie sieci kanalizacyjnej, przedstawiciele Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska przekonywali, że małe oczyszczalnie są skuteczną i tanią alternatywą od 15 lat stosowaną w innych krajach. W Niemczech na przykład rocznie sprzedaje się ich kilkadziesiąt sztuk.

Wkrótce także i w Pietrowicach Wielkich ogłoszone zostaną przetargi na dostawy urządzeń. Urząd będzie monitorował ich pracę, zapewni serwis i wywóz osadów. To gwarantować będzie, że zostaną osiągnięte zakładane cele ekologiczne. Taki model –stwierdził dyr. Jerzy Ziora ze Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom i wymaganiom europejskim. Dlatego warto, by z pietrowickiego przykładu skorzystały inne gminy województwa – mówił J. Ziora.

Podczas konferencji Krystian Smuda z WFOŚiGW zapewniał, że śląskie gminy mogą zgłaszać programy budowy takich oczyszczalni, dla których Funduszu przewiduje preferencyjne pożyczki do 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Do tej pory ze środków WFOŚiGW w Katowicach dofinansowano budowę blisko 200 sztuk przydomowych oczyszczalni na łączną kwotę 1 mln 500 tys. zł.

W tym roku w Eko-Wystawę w Pietrowicach znów zwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób.160 firm prezentowało praktyczne rozwiązania służące ochronie środowiska, głównie w zakresie technologii oczyszczania ścieków, energooszczędności oraz racjonalnego i bezpiecznego dla ekologii ogrzewania gospodarstw indywidualnych.

Nagrodę prezes Gabrieli Lenartowicz dla najbardziej ekologicznego produktu przedstawionego podczas Eko-Wystawy w Pietrowicach Wielkich odebrał Marcin Mazurkiewicz z firmy Kesser za mikrooczyszczalnię ścieków INNO-CLEAN.

 

Ludzie:

Adam Zdziebło

Adam Zdziebło

wiceminister, senator

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP