środa, 4 września 2024

imieniny: Liliany, Rozalii, Idy

RSS

08.02.2012 15:24 | 2 komentarze | e

Prognoza jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 8 - 9 lutego.

Mróz i zanieczyszczone powietrze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

8 lutego obszar województwa śląskiego znajduje się w zasięgu wyżów z centrami nad północną Rosją i Morzem Północnym. Pozostajemy w tej samej mroźnej kontynentalnej masie powietrza. W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna  od -11 do -9 st. C, w szczytowych partiach Beskidów od -10 do -7 st. C. Temperatura minimalna może spaść nocą do około -17 st. C, a w dolinach i kotlinach górskich do -24 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie nadal mało zadawalająca. Na większości obszaru województwa, a szczególnie w kotlinach śródgórskich, dolinach i obniżeniach terenu, oraz w strefach gęstej zabudowy miejskiej w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i w aglomeracji górnośląskiej, będą występowały przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10, a także podwyższone poziomy stężenia dwutlenku siarki. Stężenia pozostałych mierzonych substancji będą utrzymywały się w granicach swych wartości dopuszczalnych.

9 lutego (czwartek) nieco osłabnie oddziaływanie wyżu północnoeuropejskiego na nasz region, jednak nadal pozostaniemy w tej samej mroźnej masie powietrza. W dzień zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Opady śniegu. Temperatura maksymalna od -11 do -9 st. C, na szczytach Beskidów od -15 do -12 st. C. Temperatura minimalna może spaść nocą do około -17 st. C, a w dolinach i kotlinach górskich do -22 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. Sytuacja meteorologiczna w dniu jutrzejszym może lokalnie powodować niewielką poprawę jakości powietrza w województwie śląskim. W kotlinach i dolinach górskich na południu regionu oraz w obu aglomeracjach województwa śląskiego będą jednak nadal występowały przekroczenia średniodobowego dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10, a także podwyższone stężenia dwutlenku siarki. W północnych rejonach województwa będą utrzymywały się niższe poziomy stężeń pyłu zawieszonego, a tym samym będzie tam korzystniejsza jakość powietrza. - W związku z możliwym wzrostem oddziaływania układu wysokiego ciśnienia atmosferycznego na obszar województwa śląskiego, oraz utrzymywaniem się temperatur minimalnych do około -20 st. C i na ogół słabej prędkości wiatru, a także lokalnego występowania warstw hamujących (inwersji temperatury, niskiej wysokości warstwy mieszania), nie należy oczekiwać w kolejnych dniach zasadniczej poprawy jakości powietrza w naszym regionie - mówi Anna  Wrześniak, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

(źródło: Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB)