Wtorek, 2 lipca 2024

imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

RSS

Jak chronić dzikie ptaki podczas termomodernizacji budynków?

19.01.2012 21:48 | 0 komentarzy | eco

Co roku wielu inwestorów dofinansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zadań związanych z termomodernizacją budynków mieszkalnych, napotyka na kłopoty związane z obecnością w tych obiektach gniazd dzikich ptaków. Najczęściej zakładają je jeżyki i pustułki, a nietoperze często zimują w szczelinach ścian budynków i w niezabezpieczonych otworach wentylacyjnych.

Jak chronić dzikie ptaki podczas termomodernizacji budynków?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Na skutek protestów organizacji ekologicznych władze spółdzielni mieszkaniowych musiały nawet wstrzymywać prace związane z ocieplaniem bloków. Okazuje się, że zgodnie z polskim i europejskim prawem to inwestor jest odpowiedzialny za zachowanie istniejących walorów przyrodniczych – w tym zapewnienie istnienia niepomniejszonej liczby chronionych gatunków zwierząt znajdujących się w obrębie realizowanego zadania.

Dlatego Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra z Poznania opracowało na potrzeby Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poradnik pt. „Docieplanie budynków w zgodzie z zasadami ochrony przyrody”.

Autorzy tego opracowania podają - wzorem innych państw europejskich - metody radzenia sobie podczas prac termomodernizacyjnych tak, by dążąc do oszczędzania energii, zmniejszać negatywne koszty uboczne jakim jest likwidacja gniazd dzikich ptaków.