W Jastrzębiu wybudują spalarnię śmieci? Miejsca na wysypisku powoli zaczyna brakować
Miejsce na wysypisku śmieci powoli się kończy. Pojawia się pytanie - co dalej? Jednym z rozwiązań jest wybudowanie spalarni śmieci, która może między innymi przyczynić się do obniżenia cen za wywóz odpadów.
Kończy się miejsce na miejskim wysypisku śmieci
Posegregowane materiały gdzieś trzeba składować. W Jastrzębiu-Zdroju powoli pojawia się problem ze składowaniem odpadów, bo zaczyna brakować na to miejsca. - Zbliżamy się do pewnej granicy składowania śmieci na wysypisku, na które trafiają między innymi odpady komunalne nie tylko z miasta Jastrzębie-Zdrój, ale i okolic - powiedział przewodniczący Rady Miasta, Piotr Szereda na sesji Rady Miasta 24 lutego.
W mieście powstanie spalarnia śmieci?
Jednym z rozwiązań problemu może być wybudowanie spalarni śmieci. - Nasze miasto powinno to zrobić - powiedział Szereda. - Pójdą za tym pozytywy w postaci: niższych cen za odbiór śmieci, redukcja gazów cieplarnianych, produkcji ciepła i energii elektrycznej oraz produkcji ciepłej wody. Poprawi się środowisko naturalne, szczególnie stan wód. Pojawią się nowe miejsca pracy, poprawi się estetyka regionu - dodaje.
Największą obawą mieszkańców będzie oczywiście wydobywający się z kominów dym. - Spokojnie, wszystko co wydostaje się z kominów jest filtrowane i mało szkodliwe - uspokaja Szereda. Obecnie, jeśli dojdzie do pożaru na wysypisku śmieci, generuje to znacznie więcej szkodliwych substancji w powietrzu, niż to, co ma wydostawać się z kominów spalarni.
Duże koszty
Miasto samo tego celu niestety nie zrealizuje. Koszt wybudowania spalarni śmieci jeszcze do niedawna wahał się w granicach 600-800 milionów złotych. Jest szansa na otrzymanie funduszy na ten cel z Ministerstwa Klimatu.
Ile w Polsce?
W naszym kraju funkcjonuje dziewięć czynnych spalarni odpadów komunalnych, kolejne są w budowie. Spalarnia nie redukuje tylko ilości śmieci. Mogą pełnić rolę elektrowni, elektrociepłowni lub pełnić rolę cieplną.