Wodzisław z 4. miejscem w rankingu programu Czyste Powietrze
W podsumowaniu czwartego kwartału 2021 roku, miasto Wodzisław Śląski uplasowało się na wysokim 4. miejscu w rankingu gmin i miast pod kątem złożonych wniosków. W Wodzisławiu przyjęto takich wniosków aż 287 w przytoczonym okresie. Warto dodać, że w pierwszej dziesiątce uplasowały się także Gorzyce, Pszów i Rydułtowy.
Wodzisław z 4. miejscem w rankingu programu Czyste Powietrze
Najnowszy ranking programu „Czyste Powietrze” pokazuje aktywność gmin w czwartym kwartale 2021 r. Tym razem liderem została gmina Jejkowice z woj. śląskiego, której mieszkańcy złożyli najwięcej wniosków do programu w odniesieniu do liczby budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie tej gminy. W pierwszej trzydziestce najaktywniejszych gmin aż 25 pochodzi z województwa śląskiego.
Rekordowe zainteresowanie programem
– Wsłuchując się w oczekiwania wnioskodawców i beneficjentów, we współpracy z organizacjami pozarządowymi na bieżąco modyfikujemy i uatrakcyjniamy program „Czyste Powietrze”. Wiemy jednak, że ze względu na jego skalę, dla osiągnięcia celów w nim określonych kluczowe jest zaangażowanie na poziomie małych ojczyzn – gmin i lokalnych wspólnot. To one są wiarygodnymi i najskuteczniejszymi ambasadorami dbania o czyste powietrze. Dlatego cieszę się, że kolejny raz w rankingu możemy postawić za wzór najskuteczniejsze samorządy, których determinacja i zaangażowanie przekładają się na mniej smogu, czystsze środowisko i zdrowsze życie mieszkańców – podkreśla rolę rankingu Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. - Wierzę też, że współpraca nawiązana już ze zdecydowaną większością polskich samorządów przełoży się na nowe rekordy zgłoszeń w kolejnych rankingach kwartalnych - dodaje.
Nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze” został uruchomiony we wrześniu 2018 r. i do końca 2018 roku złożono w sumie 25 519 wniosków. W kolejnych latach było to odpowiednio 85 368 (2019) i 83 801 wniosków (2020). Rekordowy okazał się rok 2021, kiedy złożono ich aż 184 267, tj. 48,6% wszystkich złożonych wniosków w programie. W ciągu dziesięciu lat trwania programu przewidziana jest wymiana 3 milionów „kopciuchów” w całym kraju.
Gminy powiatu wodzisławskiego wysoko
2021 rok okazał się rekordowy pod względem złożonych wniosków. Spłynęło ich 184 tys. Jest to ponad dwa razy więcej deklaracji niż rok wcześniej. W ostatnim kwartale ubiegłego roku złożono 53,6 tys. wniosków o wyminę "kopciuchów". W Wodzisławiu Śląskim było to 287 wniosków, co pozwoliło na zajęcie 4 miejsca wśród 30 najaktywniejszych gmin programu „Czyste Powietrze”. O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.
Tuż za Wodzisławiem uplasowały się kolejne gminy i miasta naszego powiatu: Gorzyce (5. miejsce, 230 wniosków), Pszów (6. miejsce, 104 wnioski) oraz Rydułtowy (7. miejsce, 158 wniosków). Nieco dalej, bo w drugiej dziesiątce rankingu znalazł się Radlin (13. miejsce, 103 wnioski). Nieco dalej, na 30. miejscu rankingu uplasował się Godów z liczbą 113 wniosków.
Komentarze
16 komentarzy
~tłoczek (188.137. * .64)
a ty czym ogrzewasz mieszkanie ?
@Objektywny to nie węgiel jest największym złem tylko debilne przewymiarowane piece węglowe z dmuchawami, które montowano bez żadnych filtrów w dowolnym miejscu, nawet tak gdzie był ciepłociąg lub gazociąg. To państwo "dało" ciała pozwalając na budowę nowych budynków ogrzewanych piecami w XXI wieku. Jak mozna było pozwalać na taką samowolkę, doprowadzając do totalnej katastrofy smrodowo-ekologicznej?
Objektywny_ (5.173. * .195)
większym złem od węgla są debilne komentarze
Ludzie mieli bardzo dużo czasu aby zmienić ogrzewanie teraz niech płacą wysokie kary bo dość już ludzi natruli przez ten czas flotami mułami i wszelkimi śmieciami.
Na zachodzie to jest nie do pomyślenia mamy w końcu XXI w.
Węgiel to największe zło !
smrodzenie jak smrodzenie ale to jest po prostu trucie i powolne zabijanie innych. Jestem biedny więc nie masz nic przeciwko że będę codziennie ci dolewał arszeniku do herbaty ? w końcu jestem biedny
@Do_nizej to jest zła rada bo mieszkanie w bloku należącym do spółdzielni czy wspólnoty jest DROŻSZE w przeliczeniu na metry niż w domu jednorodzinnym. Tak samo jak miejsce w prywatnych domach pomocy społecznych na które stać tylko emerytów górniczych lub tych którzy kiedyś byli dyrektorami, prezesami, biznesmenami. Szansą dla biednych ludzi z chałup byłoby dzielenie domu na kilka mieszkań i wynajmowanie lub budowa przez państwo dla nich tanich mieszkań socjalnych. Natomiast bieda nie może dawać pozwolenia na bezkarne smrodzenie!
Objektywny odpowiadam:
To niech się wyprowadzi na bloki jak jej nie stać na mieszkanie w domu,poza tym to lata zaniedbań i brak przyszłościowego myślenia!
Już ci to tu kilka razy pisali a ty dalej o tej biednej babci,nie licz,że ktoś napisze „babcia jest biedna to może kopcić”
uuuuu wiedziałem no po prostu wiedziałem że zaraz padnie tutaj przykład starej babci która nie ma na chleb. Tak się składa że mieszkamy w najbogatszej części Polski i większość tych babć i dziadków to z reguły emeryci rylscy koszący co miesiąc po kilka tysięcy emerytur - sam osobiście znam 3 przykłady smrodziarzy kopicuchowych z deputatami którzy nigdy przenigdy z własnej woli nie przestaną smrodzić - tylko Straż Miejska i Karny Kopciuch może tutaj pomóc
Do 5.173. * .195 to wg. Ciebie mam w lodówce siedzieć? Dwupoziomowy dom, 200 m2 do ogrzania. Koszty całej instalacji 32 000zł. Zbieramy na ocieplenie, ale to około 75 000zł. Ty myślisz że pieniądze rosną na drzewie? A co ma powiedzieć stara babcia jak mieszka sama w takim domu a znam takie przypadki, z 1500 renty myślisz uzbiera? Pomyśl zanim napiszesz coś głupiego.....
Nauczysz się wreszcie oszczędności i zaczniesz zakręcać tam gdzie nie trzeba.
Najważniejsze że nie będziesz już kopcił darmowym deputatem,starymi meblami i czym popadnie.
Jak dla mnie sukces pełny !!!
Ja sie też ciesze, z tego rachunku na gaz za styczeń. Dobrze że jako takiej zimy nie ma
Dajcie już spokój - dzwoniłem na straż - mają jeden patrol który jest obłożony na kilka miesięcy do przodu, czy z szumnych zapowiedzi władz miasta o walce z kopciuchami tradycyjnie nic nie wyszło
Zrobić kontrole straży miejskiej na ulicy Pszowskiej. To jest koszmar czym ludzie palą,bo co drugi dom ma stary piec. A przecież od nowego roku to jest wykroczenie, ale nie karalne w naszym wodzisławiu.
@Objektywny żadna postawa obywatelska i żadne zmądrzenie. Jakby można było palić mułem i palić w piecach jeszcze 100 lat to wielu by to robiło. To efekt uchwały antysmogowej i tego, że miejska część społeczeństwa powiedziała smrodzącym dość!
Brawo,cieszy mnie ta postawa obywatelska, coraz więcej ludzi zrozumiało że nie wolno truć ludzi i to niw ważne czy uchwała ich do tego zmusiła czy sami zmądrzeli.
Ważne że z roku na rok jest coraz lepsze powietrze.
Węgiel i jego pochodne jak się okazuje to największy syf jaki mógł nas spotkać !
Dajcie już spokój tej propagandzie sukcesu.
Wystarczy po południu przejechać się koło nowego Lidla - i zobaczyć tego smrodziarza z domku na rogu obok Aldika - w czasie rozmowy ze Strażą Miejską dowiedziałem się że ten kopciuch smrodzi tylko podczas rozpalania - i może dalej smrodzić i truć w majestacie prawa