Tak ciemniały płuca na rybnickim rynku
Z końcem stycznia śnieżnobiałe płuca Polskiego Alarmu Smogowego stanęły w centrum Rybnika. Po dwóch tygodniach spędzonych na „świeżym powietrzu” stały się niemal czarne.
Model płuc pokazał, jakim powietrzem oddychają rybniczanie. Płuca „oddychały” dzięki pracy dwóch wentylatorów. Zanieczyszczenia obecne w rybnickim powietrzu wciągane były do środka i zatrzymywały się na białej tkaninie filtracyjnej, którą pokryto model. Tkanina szybko zmieniła kolor – już po kilku dniach zrobiła się szara, po dwóch tygodniach prawie czarna.
- Źródłem rybnickich problemów z jakością powietrza jest przede wszystkim spalanie węgla i innych paliw stałych w starych, pozaklasowych piecach i kotłach, nie bez racji zwanych kopciuchami mówi Emil Nagalewski z organizacji Wyjście Smoga - Te same pyły, które osadzały się na instalacji trafiają także do naszych płuc. Dopóki kopciuchy nie znikną z rybnickich kotłowni powietrze będzie rujnowało zdrowie rybniczan – podkreśla Nagalewski.
Akcja miała na celu zwrócić uwagę na problem fatalnej jakości powietrza w sezonie grzewczym, ale też przypomnieć o ważnych regulacjach prawnych, eliminujących najbardziej emisyjne urządzenia grzewcze.
- Zgodnie z uchwałą antysmogową, w województwie śląskim od 1 stycznia 2022 roku użytkowanie ponad 10-letnich kotłów na paliwa stałe stanie się nielegalne – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera – Z jednej strony rozmawiam z mieszkańcami, którzy są bardzo zmobilizowani i robią już ostatnie kroki w inwestycjach ekologicznych. Są jednak i tacy, którym się wydaje, że to nieprawda, że to tylko straszenie. Chcę jasno powiedzieć, że dziś nie ma większego problemu w tym mieście niż walka o czysty oddech. Jestem w tej kwestii zwolennikiem twardych zasad. Był czas edukacji, są dotacje, od wejścia uchwały antysmogowej w 2017 roku był czas na przygotowanie. Teraz będzie czas egzekwowania prawa – zapowiada prezydent.
Planując wymianę źródła ciepła warto też wziąć pod uwagę, że rząd ogłosił właśnie plan odejścia od węgla w ogrzewaniu domów. Przyjęta przez Radę Ministrów „Polityka energetyczna Polski” zakłada, że do 2030 roku nastąpi odejście od spalania węgla w gospodarstwach domowych w miastach. Na obszarach wiejskich dojdzie do tego dziesięć lat później.
Płuca trafiły do Rybnika w ramach akcji Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz”. Podczas trwającej cztery miesiące kampanii mobilne instalacje „oddychających” płuc odwiedziły 18 polskich miejscowości na terenie pięciu województw. Po dwóch tygodniach spędzonych w Rybniku mobilne płuca jadą dalej. Ostatnim przystankiem na ich trasie w tym sezonie grzewczym będą Czechowice-Dziedzice.
Komentarze
9 komentarzy
Dziwnym trafem, na jedną rzecz nikt nie chce zwrócić uwagi. Kiedyś palono węglem nawet w blokach. W każdym mieszkaniu dwa trzy piece. Tego już nie ma, kopciuchów coraz mniej a smog coraz większy? I nikogo to nie dziwi?
Za to przybyło samochodowego złomu z Niemiec. Tu jest powód trującego smogu i do tego te spaliny są bardziej trujące niż dym z węgla. W Ale jak już ktoś pisał, pseudoekolodzy udają że tego nie widzą.
Gdzie nie spojrzeć samochodowy złom, ludzie tak leniwi że 200 m wsiada do złomu i jedzie do sklepu, na dodatek zostawia złom z zapalonym silnikiem i stoi, czeka na żonę. Odśnieża, drapie szyby, silnik na chodzie to normalne. Otwórzcie oczy!
Arteks(komme), ale ty śmieszny i dziecinny jesteś. Sprawdzam prawie dzienne wyniki z miast regionu. Ostatnie dni Rybnik przekroczenie o 2100% , Wodzisław 700%, Jastrzębie 120%.
@rolnik_Edward najgorsze są wsie w których nie ma gazu i straży miejskiej i tam się pali tylko wonglem i śmieciami. Dopiero później są miasta. Według badaczy badających smog, ani Rybnik, ani Wodzisław nie są najgorsze bo prym wiodą w Europie miasta włoskie. Co ciekawe Jastrzębie jest bardziej zanieszcznone od Rybnika, a kiedyś tak nie było. Pewnie wynika to z tego, że w Rybniku podjęto wiele działań proekologicznych, a w Jastrzębiu nikt się problemem nie przejmuje. Dziesięć miast o największym obciążeniu śmiertelnością związaną z ilością pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu to:
1. Brescia (Włochy)
2. Bergamo (Włochy)
3. Karwina (Republika Czeska)
4. Vicenza (Włochy)
5. Metropolia Śląska (Polska)
6. Ostrawa (Republika Czeska)
7. Jastrzębie-Zdrój (Polska)
8. Saronno (Włochy)
9. Rybnik (Polska)
10. Havířov (Republika Czeska)
https://magazynbiomasa.pl/najbardziej-zanieczyszczone-miasta-w-polsce-sprawdz/
Rybnik, to obecnie najbardziej zanieczyszczone miejsce w Europie.
~Do_nizej (5.173. * .243)
nie denerwuj się niepotrzebnie
jeszcze chwila i od 01.01.2022 roku będziemy z Rybnika Wodzisławia Ślaskiego i Raciborza
robić kurorty wypoczynkowe z czystym krystalicznie powietrzem
Hasłem będzie :
Zamiast Zakopane przyjedź do Raciborza CZYSTE POWIETRZE GWARANTOWANE !! :) :) :)
~Do_nizej (5.173. * .243
Gdybyś trolu chodził do szkoły, to wiedział byś dlaczego tak jest!.
Gdybyś trolu chodził do szkoły, to wiedział byś dlaczego tak jest!.
W lecie gdy jeździ zdecydowanie więcej samochodów smogu nie ma wiec dziecinne te twoje argumenty.
Dzisiaj rano była tragedia potwierdzona przez airly.pl
To może w nocy te wszystkie auta tak nasmrodzily że o 5 rano był syf jakich mało!
A teraz niech ten pseudo ekolog postawi te "płuca" gdzieś obok ruchliwej drogi i niech zobaczy jak będą wyglądały po dwóch tygodniach.
Nie nie zrobi tego, działał by na swoją niekorzyść!
Udowodnił by że sam jest trucicielem i to większym niż ten dym z kominów. A ten chce za wszelką cenę udowodnić ze spaliny samochodów są zdrowe i tak właściwie ich nie ma.