Jastrzębscy działkowicze stawiają na ekologię
O granty na tak zwane „małe zlecenia” z zakresu ochrony środowiska do Urzędu Miasta wystąpiły w 2020 roku dwa jastrzębskie Rodzinne Ogrody Działkowe – „Malwa” i „Ruptawiec”. Dzięki pozytywnie rozpatrzonym wnioskom jeszcze latem działkowcy podpisali umowy i otrzymali środki. Ogrody na realizację zadań miały 3 miesiące a ich zarządy złożyły już do Urzędu dokumentację rozliczeniową.
- Dobrze, że w Jastrzębiu jest taka możliwość. Planujemy szkolenia dla działkowców, aby chętniej starali się o granty – mówi Lucyna Cyrek, sekretarz Okręgowego Zarządu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców.
„Malwa EKO – powrót do natury” to jeden z projektów realizowanych dzięki grantowi. Działkowcy z „Malwy” otrzymali 8800 zł i postawili na edukację ekologiczną i gospodarkę odpadami – zadania zarządu w tym zakresie obejmowały między innymi założenie ogrodowego kompostownika, gdzie wszyscy działkowcy mogą oddawać nadwyżkę swoich odpadów bio. Urządzili też łąkę kwietną na wspólnym terenie i zakupili rębak służący do ekologicznego wykorzystania niepotrzebnych w ogrodzie gałęzi. W ogrodnictwie zrębki używane są między innymi do zabezpieczania przed chwastami, utrzymywania nawilżenia gleby i ochrony ziemi przed wysoką lub niską temperaturą. Część środków przeznaczono też na plenerowe szkolenia i warsztaty.
Na „Ruptawcu” również postawiono na ekologię. Grant w wysokości 9400 zł został przeznaczony na realizację projektu „Magiczny zakątek”, czyli utworzenie przyjaznej działkowcom i przyrodzie wspólnej przestrzeni. Odpowiednio zagospodarowany teren i dobór gatunków roślin zwabia do ogrodów owady i ptaki. Działkowcom zależy na uświadamianiu lokalnej społeczności jak ważna jest bioróżnorodność. W ramach zadania zakupiono domki dla owadów oraz budki lęgowe i karmniki dla ptaków, założono łąkę kwietną, utworzono rabaty kwiatowe i ziołowe (rośliny miododajne) i postawiono ławki. Stanęła też edukacyjna tablica informacyjna. Projekt był realizowany od sierpnia do listopada.
– Te projekty to efekt działania kreatywnych zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych, z wizją i chęcią współpracy. Udało im się zdobyć środki, które w skali ich rocznego budżetu są naprawdę duże – dodaje Lucyna Cyrek.