Ogromne zainteresowanie mobilnym biurem programu Czyste Powietrze w regionie
Ogromne zainteresowanie mobilnym biurem programu Czyste Powietrze można było zobaczyć w piątek 28 sierpnia w Rydułtowach, Krzyżanowicach oraz w Godowie. To już kolejne wizyty busa WFOŚiGW w Katowicach w naszym regionie.
Ogromne zainteresowanie mobilnym biurem programu Czyste Powietrze w regionie
Mieszkańcy są żywo zainteresowani programem Czyste Powietrze, w którym można zdobyć dotacje na wymianę źródła ciepła na ekologiczne oraz termomodernizację budynków. Kiedy kilka lat temu Rydułtowy przeprowadziły inwentaryzację źródeł ciepła, do wymiany było niespełna 3 tys. pieców. Miasto niedawno uzyskało jednak spore środki na wymianę starych pieców u mieszkańców. - Udało nam się pozyskać środki w trzech konkursach na odnawialne źródła energii, gdzie wymieniane jest źródło ciepła, a także odnawialne źródło energii jest montowane na budynku. Dzięki temu uda się stworzyć ok. pół tysiąca takich instalacji – podkreśla Marcin Połomski, burmistrz Rydułtów. - Rada miasta podjęła też w ubiegłym roku uchwałę, zgodnie z którą jeśli mieszkańcy we własnym zakresie wymienią źródło ciepła na ekologiczne, mają podatek w wys. 1 grosza od jednego metra kw. - dodaje Marcin Połomski. Choć w mieście nie działa punkt informacyjny, w którym można złożyć wniosek do programu Czyste Powietrze, mieszkańcy Rydułtów mogą pozyskać informacje na temat programu w punkcie konsultacyjnym, prowadzonym przez stowarzyszenie Zdrowe Rydułtowy na terenie ROSiR.
Jeszcze kilka miesięcy temu mieszkańcy regionu skarżyli się na spore utrudnienia w dostępie do informacji w programie Czyste Powietrze. - Od maja nastąpiły zmiany na korzyść. Od nowego roku będą kolejne. Program ewoluuje, obserwujemy rynek i widzimy jakie jest zainteresowanie. Niewątpliwą rolę w dotarciu do mieszkańców odgrywają samorządy, stąd chcielibyśmy, aby w każdej gminie była możliwość podpisania umowy, czyli innymi słowy uruchomienie patronackiego punktu – podkreśla Adam Lewandowski, wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach.
Mobilne biuro programu Czyste Powietrze zawitało po raz kolejny do naszego regionu na prośbę senator Ewy Gawędy. - Naszym celem jest to, aby pokazać włodarzom miast jak duże jest zainteresowanie, aby uruchomili u siebie w gminach stacjonarne punkty informacyjne – podkreśla senator Ewa Gawęda. Takie punkty działają już w Pszowie i w Lubomi, choć oficjalne otwarcie lubomskiego biura odbędzie się we wtorek 1 września, podobnie jak punktu w gminie Godów. Choć punkt działa już od końca lipca, na razie nie było oficjalnego otwarcia.