W rybnickim magistracie nie będzie plastiku
Rybniccy radni podjęli uchwałę, której celem jest wyeliminowanie plastikowych naczyń i opakowań, używanych dotąd w urzędzie miasta i miejskich jednostkach.
- Rada Miasta Rybnika uważa za konieczne oraz zasadne podjęcie wszelkich możliwych i prawnie dopuszczalnych działań przez Prezydenta Miasta Rybnika i dyrektorów (kierowników) jednostek organizacyjnych Miasta Rybnika, zmierzających do wyeliminowania z używania w Urzędzie Miasta Rybnika i jednostkach organizacyjnych Miasta Rybnika opakowań i naczyń plastikowych – czytamy w uchwale.
Stopniowe ograniczenie używania plastiku polegać ma na:
- zaprzestaniu używania jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i słomek plastikowych;
- zaprzestaniu zakupów wody w butelkach plastikowych;
- korzystaniu z usług cateringu, w ramach którego poczęstunek nie jest podawany w plastikowych naczyniach;
- wykorzystaniu w promocji Miasta Rybnika gadżetów i materiałów, które pochodzą lub podlegają procesowi
- recyklingu z dążeniem do rezygnacji z gadżetów plastikowych;
- zrezygnowaniu z używania plastikowych toreb, siatek i reklamówek;
- podejmowaniu działań edukacyjnych skierowanych do pracowników i mieszkańców miasta Rybnika.
Podstawowym celem podjętej uchwały jest zapobieganie negatywnemu wpływowi produktów z tworzyw sztucznych na środowisko naturalne i zdrowie człowieka. - Ilość odpadów plastikowych na świecie zatrważająco rośnie, co ma szkodliwy wpływ na ekosystemy, różnorodność biologiczną i zdrowie ludzkie. Produkty plastikowe można spotkać w każdym z elementów środowiska, w tym w morzach i oceanach. Prowadzone badania pokazują, że plastikowe produkty jednorazowego użytku stanowią połowę wszystkich odpadów morskich. Kolejnym problemem jest trwałość produktów plastikowych. Rozkładają się one kilkaset lat, kumulując się w środowisku – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera, na którego wniosek podjęta została uchwała.
Warto dodać, że od 2021 roku obowiązywał będzie zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, dla którego dostępne są zamienniki, wprowadzony Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 marca 2019 r.
(acz)
Komentarze
5 komentarzy
Co do napojów w butelkach zwrotnych oraz wyeliminowaniu jednorazówek itd jestem za!!
Zamiast zająć się poważnymi sprawami to zajmują pierdołami Niech zrobią więcej ścieżek rowerowych zamiast ulic dla aut zakażą paleniem węglem, zakażą jeszcze paru rzeczy i z miasta zrobi się wzorcowa zielona wioska bo nikt tu nie będzie mieszkał. Płaczą że im ludzi ubywa a gdzie ludzie mają pracować i skąd wziąść pieniądze tym się nie zajmą.
Brawo panie prezydencie. Ekologia za nie swoje pieniądze. Kiedy kolejna podwyżka za śmieci ? Mieszkańcy Rybnika czas przejrzeć na oczy.
Nie mają co robić jak by kraje europy zaśmiecały świat a ten syf w oceanach powodują głównie kraje Afryki i Azji tam ekologie mają gdzieś a takie podejmowanie decyzji przez prezydenta i rade miasta jest śmiechu warte. Nie potrafią walczyć z problemem który sami stwożyli. Sprowadzanie do kraju setek tysięcy ton odpadów z zachodniej europy a potem własnym obywatelą podnosić opłaty za odpady czysta hipokryzja kto nami rządzi.Pociągnąć do odpowiedzialności karnej osoby które zezwolili na sprowadzanie odpadów do Polski i publicznie wskazać nazwiskami kto rządzących za ten mafiny proceder jest odpowiedzialny a firmy które to trasportują do kraju karać i konfiskować samochody na rzecz skarbu państwa
Czy ktoś wyliczył koszty takich działań. Rozumiem ekologia jest ważna ale w obecnej sytuacji magistratu tzn. brak pieniędzy na wszystko może warto pieniądze podatników przeznaczyć na coś co pomoże samym mieszkańcom. Oby nie było kolejnych podwyżek i lamentu że brakuje pieniędzy. A wszystkiemu winny rząd nie magistrat nie prezydent.