Wizja dla Raciborza w 2027: bez węgla w piecu, bez drewna w kominku
7 – 8 lat na wprowadzenie w stolicy powiatu zakazu ogrzewania paliwami stałymi chce większość członków nowej komisji przy prezydencie Polowym. Leszek Szczasny chciałby takich regulacji jeszcze szybciej – na koniec obecnej kadencji samorządu czyli w 2023 roku. Komisja ma już wstępny projekt uchwały rady miasta w tej sprawie.
Nowa komisja antysmogowa w raciborskim magistracie zaczęła działać o nietypowej dla takich gremiów porze. Pierwsze obrady odbyły się rankiem w środę 13 lutego – już o godz. 8.00. Członkom pokazano projekt uchwały antysmogowej dla Raciborza. Przewodniczący Dawid Wacławczyk chce by ta jeszcze w lutym trafiła pod obrady rady miasta.
Szkic Dominiaka
Pierwsze posiedzenie komisji ds. czystego powietrza zajęło trzy godziny. Obradowali samorządowcy i społecznicy. Powołał ich prezydent Raciborza Dariusz Polowy, który był obecny na pierwszym posiedzeniu. Dawid Wacławczyk rekomendował mu skład komisji. Nakreślił ambitne plany czym ma się ona zajmować. Najważniejsze jest wprowadzenie do prac rady miasta projektu raciborskiej uchwały antysmogowej. Piotr Dominiak z Raciborskiego Alarmu Smogowego przyniósł szkic takiego dokumentu. Zakłada on całkowity zakaz eksploatacji pieców na paliwa stałe (węgiel, drewno, a także pellet uznawany przez Unię Europejską za Odnawialne Źródła Energii) w ciągu 6 lat. Niezwłocznie po uchwaleniu zakazany zostałby montaż nowych pieców na paliwa stałe. Co ważne, zakaz obowiązywałby nie tylko w przypadku pieców, ale i kominków (wzorem Krakowa), bo według badań szkodliwa emisyjność drewna jest większa niż węgla. Tymczasem wielu mieszkańców ogrzewających domy gazem wspomaga się w chłodne dni ciepłem z kominków.
Wątpliwości Wierzbickiego
Wprowadzenie takich przepisów wiązałoby się z innymi działaniami takimi jak np. inwentaryzacja obecnie używanych przez raciborzan pieców. Dlatego potrzebny byłby jeszcze dodatkowy rok na wdrożenie nowego prawa. Ustanowić je może dla Raciborza tylko Sejmik Województwa Śląskiego, ruch rady miejskiej miałby charakter intencyjny, ale jest wymagany jako impuls do działań wyższego szczebla samorządu.
Z obecnych na posiedzeniu 8 członków komisji za wprowadzeniem zakazu palenia węglem w piecach i drewnem w kominkach, w roku 2026 lub 2027 było 6 członków. Wahał się Artur Wierzbicki dopytując ile taki zakaz będzie kosztował przeciętnego Kowalskiego i kiedy wdrożone działania antysmogowe sprawią, że powietrze w Raciborzu będzie takie jak w miejscowościach uzdrowiskowych? Sceptyczna do propozycji Piotra Dominika była Magdalena Kusy, prosząc o więcej szczegółów i czasu na zaznajomienie się z materiałami. Sama niedawno wykonała przyłącze gazowe do domu i wie, że pochłania to niemałe koszty w budżecie „Kowalskiego”.
Apetyt na lidera
Ustanowienie w mieście tzw. strefy bez węgla Dawid Wacławczyk uważa za proces „trudny, skomplikowany i kosztowny”. – To rzecz potężna – ocenia. Nad skutkami nowego prawa dla miasta zastanawia się Artur Wierzbicki. Po wprowadzeniu zakazów „antywęglowych” Racibórz stanie się miastem drogim jeśli chodzi o koszty utrzymania. Ludzie będą emigrować lub omijać je, osiedlając się tam, gdzie koszty życia są niższe. Tymczasem raciborskie dążenia do zwalczania smogu poprzez strefę bez paliw stałych są na razie odosobnione w skali całego województwa. Za atut uważa to D. Wacławczyk – w kategoriach promocji miasta. – Jeśli nie możemy być liderem w innych sferach, to bądźmy w ekologii – uważa. Z poglądami Wierzbickiego polemizuje też jego kolega z pracy w Rafako. – Po paru latach raciborzanie będą zadowoleni z takich rozwiązań. Zaoszczędzą na wydatkach na zdrowie, a także czystość, bo nie będą musieli tak często prać ubrań czy myć samochodów brudzących się w zapylonym powietrzu – argumentował w dyskusji Jan Wiecha.
(ma.w)
Oczyszczacze dla dzieci
Jednym z wątków w pracy komisji był zakup oczyszczaczy dla raciborskich przedszkoli. Część członków uważa, że dofinansowane powinny być wyłącznie wyposażenie ich w miejskie placówki. Większość uważa jednak, że skalę pomocy samorządu powinno się poszerzyć także o placówki prywatne. Szacunki magistratu z ubiegłego roku opiewały na kwotę 150 tys. zł na oczyszczacze dla samorządowych przedszkoli i żłobka. Od tamtej pory ceny urządzeń spadły, są np. egzemplarze po 900 zł za sztukę. Impulsem do wyposażenia placówek oświatowych w oczyszczacze była petycja podpisana przez 650 osób. Akcję zainicjowała Ewa Klimaszewska, aktualnie stowarzyszenie „Zielony Racibórz”.
Mówi Jan Wiecha, były radny miejski dwóch kadencji
Najważniejsza jest świadomość, że smog nas wszystkich kosztuje. Masa krytyczna musi od dołu wezbrać by mieszkańcy zrozumieli konieczność działań antysmogowych. W Krakowie to nastąpiło, w Raciborzu jeszcze nie. Trzeba przełamać myślenie, że węgiel powinien służyć do ogrzewania domów, bo to co wylatuje z mojego komina to nie tylko moja sprawa, ale i sąsiadów. W Krakowie dzieje się to już w realu i tam obserwuje się postęp. Położenie Raciborza w kotlinie między przemysłowymi Rybnikiem i Ostrawą stawia miasto w szczególnej, złej sytuacji jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Nie czekajmy na innych, aż zaczną działać, bo nic się nie zmieni, jeśli sami nie zaczniemy.
Ludzie:
Artur Wierzbicki
Radny Powiatu Raciborskiego.
Dariusz Polowy
Radny, były prezydent Raciborza
Dawid Wacławczyk
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Jan Wiecha
Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.
Leszek Szczasny
Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.
Magdalena Kusy
Radna Miasta Racibórz
Piotr Dominiak
Prezes Stowarzyszenia ASK
Komentarze
27 komentarzy
Pan Leszek ,hmmm a on czy będzie ogrzewać bo myślę że miejska ciepłownia też będzie mieć zakaz palenia węglem
suweren jest truty , a radni radzą sobie i radzą . . . mamy XXI wiek kochani radni ! . . . .
za zgodą kochanej wladzy bedziemu nadal truci i duszeni . . .
@han - ale u nas się nie tylko dyskutuje tylko cały czas coś robi. Przecież wprowadzenie zakazu palenia flotami i mułami do uchwały antysmogowej to pomysł i lobbing władz Rybnika! A w tym tygodniu na Radzie Miasta może być ciekawie bo będą między innymi omawiane takie punkty: "5. Rozpatrzenie petycji Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy z siedzibą w Rybniku oraz Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z siedzibą w Rybniku. 6. Postulat zmiany uchwały nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. 7. Apel do Rządu RP w sprawie podjęcia skutecznych działań wpływających na poprawę jakości powietrza w Polsce."
Niech sobie piszą "jaskiniowcy węglowi" swoje żale w komentarzach.
Na razie są wytykani palcami,wkrótce będą wyśmiewani a już niedługo ich cudowne urządzenia grzewcze będą pokazywane w muzeach.............postępu nie cofną nawet ci najzagorzalsi węglarze.
Szkoda mi tylko Marklowic ale to dobry potencjał na następne kawały o nich ;)
do Rack Nie zgodzę się z tobą na temat tego co powiedział radny Wiecha bo widzę bagatelizujesz jego wypowiedź.Pan Wiecha ma całkowita rację. Koszty życia w smogu są ogromne a P.Wiecha wymienił te najważniejsze.Dlatego nie można robić żadnych wyjątków na kominki czy podobne instalacje na drewno czy węgiel także w postaci kotłów CO.
wiosna idzie, już po zimie. Nie pali się..... czekamy na następną i dyskusja od początku ....
Słowa Pana Wiechy brzmią powalajaco i ciut nie aromatyczne ; > Raciborzanie zaoszczędzą bo będą rzadziej prać swoje ubrania
@norud (5.184. * .112) Dam ci dobrą radę. Jak chcesz być zdrowy to nie pisz komentarzy na Nowinach. Bo znowu tam wrócisz.
5.184.*.112 - Jaki hejt ? Jo Cię prosza. Wyrażanie swojego zdania nazywasz hejtem? Idą Twoim tokiem rozumowania wszyscy są "hejterami".
@ Adres Myślę ,że jesteś z Rybnika lub Wodzisławia.Wiesz jaki macie tam smog i widać ,ze chciałbyś tego samego u Ciebie co ma być w Raciborzu czyli całkowita eliminacja paliw stałych z terenu całego miasta. Czujesz chyba i podziw i zazdrość i rozgoryczenie ,że u Was jeszcze sprawy tak daleko nie zaszły bo wiesz jak to jest trudne i jak u Was jest źle i jakie koszty Wam przychodzi płacić od lat.Z Urzędem Marszałkowskim się myślę mylisz to co napisałeś. Chciałbyś aby Racibórz się sprzymierzył z innymi miastami bo zdajesz sobie sprawę ,że Wam by to pomogło i nam też .Tylko trudno komuś na siłę pomagać .
odpowiadam pytaniem do kolegi ~do_norud (93.179. * .35) dlaczego smog jest w Warszawie w Łodzi w Bydgoszczy proponuję stronę http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current dlaczego w innych dużych miastach mają problem ze smogiem ??? Skąd smog w Warszawie ?
o i przedstawiam kolejnego hejtera nic nie wnosi do tematu a narusza netykietę "~do_dynniss (93.179. * .35)' "
Zapewniam cię,że się mylisz, i smog na pewno zniknie wraz z likwidujacją kopciuchów i diesli to będzie znacząca poprawa powietrza,ale póki co to u nas pełno jaskiniowców wierzących ślepo w węgiel.
Czemu o smogu nikt nie wspomina w lecie? Bo nie ma kopciuchów!
dynniss to kolejny jaskiniowiec
Wizja dla całej Polski : zarabiamy tyle co w Austrii , Niemczech , Norwegii , jesteśmy szczęśliwi , służba zdrowia nie kuleje , stać nas na zagraniczne wycieczki w lecie i zimie , jeździmy Teslami , opalamy domy tylko gazem lub prądem , mamy hektary turbin wiatrowych , elektrownie wodne - dosłownie : idylla.
Obudźcie się. Proszę :)
Arteks dopowiem swoje, do końca 2021 roku wszyscy którzy powinni wymienią kopciuchy na piece Klasy 5 i obym się mylił smog będzie dalej ..... Pozdrawiam
Takie przymierze mogłoby być o wiele bardziej wpływowe niż wniosek ze strony jednego miasta.
Podoba mi się pomysł ale moim zdaniem on jest nierealny do przepchnięcia przez sejmik. Dobrze się stało, że mamy w województwie uchwałę antysmogową ale źle się stało, że jest ona za łagodna, a terminy wycofywania śmieciuchów przesadzone. Dobrą stroną uchwały jest to, że dotyczy wszystkich samorządów. Natomiast czemu Racibórz nie sprzymierzy się z Rybnikiem, Żywcem, Wodzisławiem, Pszczyną, Sosnowcem, Jaworznem, Bielskiem i innymi miastami szczególnie narażonymi na smog - i wspólnie nie namówią radnych do specuchwał dla tych szczególnie zagrożonych smogiem miast - aby tam rygory były większe. Tym bardziej, że w miastach istnieją ciepłociągi i gazociągi. Jest jedynie opór w przypinaniu się pod nie. Na wsiach jest gorzej bo większość z nich nie ma gazociągu, a ciepłociągu nie ma chyba żadna.
~www (94.254. * .154) to typowy hejter daruj mu, on i tak ma swoje problemy, komentując tu może, czuć się ważny ale tak nie jest
do www - od 11 lat palę gazem, więc nie oceniaj mnie. Mam wątpliwości co do legalności tego ciała, które rzekomo zostało powołana przez prezydenta.
SUPER
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
No i bardzo dobrze ! Węgiel i itp. do eliminacji z Raciborza.
Sprawdziłem na BIPie Zarządzenia prezydenta i jakoś nie widzę o powołaniu tej komisji. Czyżby działała nielegalnie i samozwańczo? Jeżeli tak jest, to jutro ja powołuję swoją komisję do spraw.....(jeszcze się zastanowię jakich) i zacznę opowiadać dyrdymały. Myślę, że trochę profesjonalizmu u nowych władz przydało by się.
@henk To dobrze ,właśnie ,że sieć gazowa będzie zrobiona tam gdzie jej jeszcze nie ma. Strefę wprowadzać i to jak najszybciej.
Czyli można się spodziewać że w najbliższej przyszłości w rejonach gdzie nie ma w tej chwili gazu będzie zrobiona taka inwestycja? Najlepiej najpierw zakazać, a potem jakoś to będzie.