środa, 4 września 2024

imieniny: Liliany, Rozalii, Idy

RSS

Recykling - co to jest i jakie są jego rodzaje?

25.04.2018 10:36 | 0 komentarzy | (s)

Recykling jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod ochrony środowiska naturalnego. Dzięki ponownemu wykorzystywaniu odpadów, które zostają przetworzone na pełnowartościowe produkty można ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, skażenie gleb i wód oraz eksploatację surowców pierwotnych. Główną zasadą recyklingu jest maksymalnie efektywne wykorzystanie dostępnych odpadów przy możliwie jak najmniejszym nakładzie energetycznym i materiałowym.

Recykling - co to jest i jakie są jego rodzaje?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Recykling w domu i w firmie

Ideę recyklingu można wdrażać zarówno w obrębie własnego gospodarstwa domowego np. segregując śmieci, jak i na szerszą skalę – w przedsiębiorstwie. Rozwiązania dotyczące ponownego wprowadzania do obiegu zużytych surowców m. in. mogą pozytywnie wpłynąć na rentowność firmy. Z tego względu warto powierzyć wdrażanie tego rodzaju rozwiązań specjalistom. Jednym z podmiotów, który z sukcesami od lat działa w branży związanej z recyklingiem, jest Stena recycling. Przekazanie w ręce profesjonalistów kwestii dotyczących reorganizacji przedsiębiorstwa pod kątem uczynienia z niego organizacji przyjaznej środowisku wiąże z gwarancją zadowalających rezultatów w zakresie przeprowadzanych zmian.

Rodzaje recyklingu

Recykling można podzielić ze względu na wiele kryteriów, jednak jedną z najbardziej uniwersalnych kategoryzacji jest rozróżnienie rodzajów recyklingu ze względu na rodzaj obróbki poddawanych mu materiałów:

  • recykling termiczny – czyli odzyskiwanie energii w procesie spalania odpadów,
  • recykling organiczny – jest to poddanie odpadów obróbce tlenowej lub beztlenowej przy wykorzystaniu mikroorganizmów, proces ten zachodzi w kontrolowanych warunkach,
  • recykling chemiczny – odpady są przetwarzane na produkty, które charakteryzują inne właściwości fizyko-chemiczne niż surowiec wyjściowy,
  • recykling materiałowy – polega na zmianie struktury odpadów np. poprzez ich mielenie lub rozdrabnianie,
  • recykling surowcowy – w jego wyniku odpady są przetwarzane w taki sposób, że finalnie uzyskują właściwości bardzo zbliżone do tych, jakie posiadały przed obróbką.

Recykling można też podzielić ze względu na sposób działania, na:

  • ponowne użytkowanie – odpady są przetwarzane na materiały, które są wykorzystywane do produkcji tego, czym były pierwotnie,
  • dalsze zastosowanie – po odpowiedniej obróbce odpady znajdują zupełnie nowe zastosowanie, zyskują nowe przeznaczenie,
  • ponowne zastosowanie – odpad jest poddawany niewielkiej obróbce – modyfikacji – po której może być używany w ten sam sposób.

 Joanna Jędrzejczyk

 Zobacz także: Nowoczesna technologia w służbie ekologii

Materiał zewnętrzny