Po nowe kotły zgłosiło się ponad 300 mieszkańców
Włodarze Marklowic podsumowują program eko-dotacji. Z prawie 1/3 domów znikną stare kopciuchy, a zastąpią je ekologiczne kotły.
W Marklowicach zakończył się pierwszy etap rewolucyjnego programu wymian źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Od 17 do 26 stycznia mieszkańcy mogli składać wnioski na dofinansowania. Przez ten czas złożono ich prawie 350, a już pierwszego dnia marklowicki urząd odebrał prawie 200 deklaracji. - Można powiedzieć, że padliśmy pod ciężarem własnego sukcesu. Nie spodziewaliśmy się, aż takiego zainteresowania - komentuje akcję Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic.
Co, kto, ile?
Program zakłada pomoc marklowiczanom przy wymianie źródeł ciepła z węgla na gaz, z węgla na węgiel lub pelet oraz z gazu na gaz. Przy wymianie kotłów węglowych na gazowe mieszkańcy mogą liczyć na 60% dofinansowanie przy 12 tys. zł kosztów kwalifikowanym (czyli nie więcej niż 7,2 tys. zł). Gmina początkowo planowała wymienić maksymalnie 20 kotłów. Ale aż 32 chętnych mieszkańców złożyło wnioski. W przypadku wymiany starego kotła gazowego na nowy złożono 18 wniosków (gmina planowała dotować wymianę tylko 10 urządzeń). Maksymalna dotacja wyniesie 4 tys. zł, ale nie więcej niż 70% wartości nowego kotła. Z kolei wymianą starych kotłów węglowych na nowe piece opalane węglem lub peletem jest zainteresowanych 298 mieszkańców. W tym przypadku gmina w drodze przetargu kupi piece i będzie ich właścicielem. Natomiast mieszkaniec zapłaci jednorazowy czynsz z tytułu 10-letniej dzierżawy nowego urządzenia. Koszt dzierżawy kotła będzie wynosił 15% jego wartości (przetarg zdecyduje o jego ostatecznej wysokości). Gmina planuje wymienić maksymalnie 500 starych pieców na ekologiczne najwyższej, 5. klasy.
Wszyscy, którzy wnioskowali, dotacje otrzymają
Wójt gminy nie ukrywa zadowolenia z powodzenia programu. Ogłaszając go pod koniec ubiegłego roku, tłumaczył, że aby myśleć o rzeczywistej walce z niską emisją, która jest jedną z głównych przyczyn smogu, należy na masową skalę wymieniać źródła ciepła na te przyjazne środowisku. Stąd padł pomysł kupienia przez gminę kotłów i oddania ich w dzierżawę. - W gminie mamy około 1200 posesji mieszkalnych. Kiedy wymienimy 350 kopciuchów, to prawie z 1/3 wszystkich marklowickich domów pozbędziemy się starych kotłów - mówi Tadeusz Chrószcz. Wójt cieszy się zwłaszcza ze sporej liczby osób chcących zainwestować w kotły gazowe. W związku z tym planuje zwiększyć pulę dofinansowania. Deklaruje, że wszyscy zainteresowani otrzymają dotacje na nowe urządzenia bez względu na początkowe limity.
(juk)
Ludzie:
Tadeusz Chrószcz
Wójt gminy Marklowice
Komentarze
12 komentarzy
Władze w Marklowicach nie wiedzą co czynią. Dotowanie kotłów na węgiel to całkowita porażka. To duuużo benzoapirenu w powietrzu i innych trucizn .Barak słów na takie marnotrawienie pieniędzy.Nie ma mowy o ekologii i czystym powietrzu dalej spalając ekogroszek na terenach gdzie mieszkają ludzie .
Ludzie ludziom zgotowali ten los
Odpadki śmieci tworzywa sztuczne płyty meblowe butelki plastikowe ubrania.... Itp itd
Wytłumaczcie mi proszę jedno czy można palić czymś gorszym od węgla?
Jeżeli nie to po co to dotować???
Nowe kotły na węgiel nie są ekologiczne! Co najwyżej mniej kopcą niż śmieciuchy ale Marklowice = ciemnogród...
To się dzieje NAPRAWDĘ ............ w Marklowicach
To jest obłęd żeby dotować kotły na ekogroszek i marnować na to pieniądze zamiast rozbudowywać sieć gazową i dotować ludziom docieplenia domków.
Wymiana z węgla na wegiel to żadna ekologia. To całkowita pomyłka. Życzę zdrowia w dalszym truciu się metalami ciężkimi benzoapirenem i furanami które powstają przy spalaniu ekogroszku w znacznych ilosciach zagrażających zdrowiu nawet w kotłach 5 klasy.
Pellet nie jest eklogiczny bo emituje znaczne ilości pyłu zawieszonego i benzoapirenu.
Kto do tej pory do ogrzewania domu używał: węgla, koksu czy ekogroszku szuka obecnie tańszych i bardziej ekologicznych paliw. Pellet jest teraz opłacalny i pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, a przy tym nie wymaga od użytkownika stałego nadzoru nad kotłem. Więc jak wymienić swój stary piec na nowy i ekologiczny, to tylko na pellet: youtube.com/watch?v=JhU-WSVL8YY Dla zainteresowanych – obsługa takiego kotła: youtube.com/watch?v=OPO3t_QRVWI
Myślenie rodem z PRL-u
Pierwsza gmina która się cofa.
Tam naprawdę nie ma młodych ludzi?
Jaki sukces ??????????
Kopciuchy na kopciuchy???????