- Rybnik
- Powiat raciborski
- Powiat rybnicki
- Powiat wodzisławski
- województwo śląskie
- Wiadomości
- EkoNowiny
- Informacje
1 września wchodzi w życie śląska uchwała antysmogowa
Zapisy uchwały, która ma obowiązywać na obszarze całego województwa przez cały rok dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe.
Od chwili jej wejścia w życie nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent.
Głównym celem uchwały ma być poprawa jakości powietrza w regionie, która przekłada się na stan zdrowia i jakość życia mieszkańców. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw.
- Niska emisja nie jest problemem teoretycznym. Negatywne skutki smogu odbijają się na naszym zdrowiu, ale i na jakości życia w regionie. Według wielu badań zajmujemy pod tym względem jedno z ostatnich miejsc wśród regionów europejskich i przyszła pora, by uświadomić sobie negatywne skutki tego zjawiska. Dlatego problem ograniczenia niskiej emisji traktujemy priorytetowo – przekonuje marszałek Wojciech Saługa.
Przestarzałe piece...
Uchwała wprowadza istotne zapisy dla tych, którzy planują instalację urządzeń grzewczych. Po 1 września użytkownicy będą mieli określony czas, by zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub spełniające wymogi ekoprojektu. Harmonogram wymiany pieców i kotłów został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne wymiany kotłów w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.
... i złe paliwo
We wskazanych instalacjach zabrania się stosowania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3mm wynosi więcej niż 15 procent, a także biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 procent.
To tylko półśrodek
Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę antysmogową dla regionu jednogłośnie 7 kwietnia 2017 roku. Jej projekt był efektem pracy powołanego przez marszałka zespołu ekspertów, który wypracował ostateczną wersję przepisów.
- Przyszedł czas, by od etapu tworzenia prawa przejść do jego wdrażania w życie. Po raz kolejny apelujemy do strony rządowej o wprowadzenie stosownych zapisów dotyczących norm jakości paliw i sprzedawanych kotłów. Bez tego nie uda nam się walczyć skutecznie ze zjawiskiem niskiej emisji – dodaje marszałek Wojciech Saługa.
Wszelkie informacje dotyczące zapisów uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego można znaleźć na specjalnie stworzonej stronie internetowej powietrze.slaskie.pl
źródło: slaskie.pl, oprac. żet
Ludzie:
Wojciech Saługa
Marszałek Województwa Śląskiego
Komentarze
23 komentarze
macie rację egzekwować przepisy od dawna powinno zakazać się palenia tym świństwem a tych co to sprzedają karać podwójnie co słup na wsi to kartka muł z dowozem promocja 6 ton itd,itp karać nie po 500 mandatu tylko po 5000
Jeśli jest ktoś biedny powinien trafić do jakiegoś ośrodka pomocy społecznej albo do lokali socjalnych, a nie tłumaczyć biedą potrzebę palenia odpadami. Dobrze że jest zakaz i jako społeczeństwo domagajmy się od władz miast i gmin egzekwowania zakazu palenia mułów i innych świństw.
Rozumiem,że skoro jesteś biedny to możesz palić płytami meblowymi,śmieciami i truć wszystkich wokół tak?
Spoko niech zmieniają piece tylko kogo będzie stać na zakup opału niech też dają dotacje do opału cwaniaki
Masz koleś pecha bo więcej jest miłośników czystego powietrza niż smrodu także jak już to ty wylecisz stąd szybciej niż myślisz i szybko się nauczysz żyć w społeczeństwie albo do lasu mieszkać ze zwierzętami.
Ja też będę kablował a dużo jeżdżę po okolicy wiec odpuść takie prowokacje
Przedtem ledwo było mnie stać na tonę mułu + kosz drzewa a teraz co ?! Co teraz nie pytali sie czy będzie stać i ch*j nie tylko mnie ale dużo ludzi teraz wzrosnie liczba kradzieży w lasach bo przedtem nie bylo stac na mul a teraz ludzie maja kupic tone wegla za 600zl a co to masz na niecaly miesiac chajcowania
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
~mrv (193.239. * .165) Twoja propozycja jest jak najbardziej na miejscu ! Ale rząd musi to zaakceptować ! Rząd może obniżyć też ceny prądu elektrycznego. Pytanie dlaczego tego nie zrobi ? Ci co mają ogrzewanie na prąd czy gaz też by zyskali. Jak nie wiadomo dlaczego to w 99,99% chodzi o kasę. Pozdrawiam
Czy ten Polak jest biedny?Jakoś tego nie widać w sklepach czy na wczasach.
Ale zdjąć akcyzę z gazu to bardzo dobry pomysł z tym ze lobby węglowe do tego nie dopuści i dalej musimy smrodzić tym czarnym świństwem w piecach i choćby był XXX klasy to i tak będzie smród bo taki urok węgla
A gdyby tak rząd zrezygnował z akcyzy na gaz, to problem sam by się rozwiązał, ale nie, trzeba upodlić biednego polaka.
dlaczego w ogóle palicie jeszcze tym czarnym dziadostwem,jest tyle innych fajniejszych i ekologicznych źródeł ciepła wystarczy tylko pomyśleć i policzyć
@glacaty strażnicy miejscy i urzędnicy mają prawo kontrolować i wlepiać mandaty. Ale wiele ich nie będzie dlatego, że większość społeczeństwa nie po to kupuje muł aby było im ciężej i mieli więcej brudu ale po to aby mieli taniej. Jeśli teraz jest zagrożenie mandatem - to kto będzie ryzykował aby coś zyskać, a potem więcej stracić. Poza tym jeśli jest to osoba zasobna - będzie wstyd przed sąsiadami bo skąpców ludzie wytykają palcami. W miastach są straże miejskie, w niektórych gminach są straże gminne. Sami urzędnicy też mają prawo kontrolować posesje.
~Strzalotwy (46.134. * .169) gościu ale Ty nie miej pretensji do mnie!!!! zapytaj sejmik Piszę z małej litery bo sejmik śląski postąpił tak jak kiedyś poncjusz piłat .... umył ręce ...
Co to były za konsultacje jeśli o wysokości zapotrzebowania na opał można info znaleźć w 5 minut.
ale sejmik przeprowadził konsultacje przed wprowadzeniem zakazu spalania złej jakości paliw !!!!! Dlaczego zwalać problem na sejmik ????? Ja nieuk głupek osioł baran jak niektórzy na nowiny.pl pisali aby ograniczyć ruch samochodów wprowadził bym reglamentacje na stacjach benzynowych !!!!! Nie mam paliwa jeżdżę samochodem oszczędnie !!!! Sejmik zakazał spalania!!!! I zasadnicze pytanie: dlaczego nie zakazał sprzedaży najgorszej jakości paliwa dla odbiorców indywidualnych ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Dzisiaj wydobywa się ok 700 tys. ton węgla nadającego się do ekopiecow. Jak wszyscy zmienia na nie swoje stare to trzeba będzie tego węgla 2 mln ton. Ale to sejmik chyba nie obchodzi. Będzie jeszcze z tego zadyma.
Referat Ochrony Środowiska, Straż Gminna, Straż Miejska
@ciekawy Tylko nie wiadomo, które służby są za to odpowiedzialne. Policji raczej szkoda zawracać głowę takimi rzeczami. Zgłosisz na gminie to wyjdziesz na konfidenta i zostaniesz znienawidzony przez sąsiadów itp. Moim zdaniem, powinno to zostać jasno określone, kto zostanie upoważniony i czy w ogóle będą prowadzone kontrole w tym temacie. Bo jeśli zostanie to tylko na papierze, to nie widzę sensu takiej ustawy jeśli co drugi po kryjomy będzie spalał niedozwolony opał.
Glacaty, po prostu zapamiętujesz gdzie ktoś kupował flot w sierpniu, i od 1 września zgłaszasz to odpowiednim służbom, Pozdrawiam Pana z Rydułtów z okolic dworca autobusowego który z dwa tygodnie temu w pocie czoła zrzucał do piwnicy flot czy tam inny muł, 1 września możesz się spodziewać wizyty odpowiednich służb
Na terenie rodzinnego parku rozrywki ludziom wybudowano przed oknami grille i czy to nie jest sprzeczne z ekologią. czy spalanie węgla drzewnego nie jest trujące dla ludzi mających okna na stronę grilli.
Czy to jest ekologia i dbanie o zdrowie obywateli swojego miasta Panie Kieca?
Kontrole,mandaty,mandaty i jeszcze raz mandaty inaczej ci idioci nie zrozumieją
A w familokach palą czym się da, co wpadnie w ręce....
W jaki sposób będzie sprawdzany rodzaj paliwa, które będzie spalane? Ktoś będzie chodzić po piwnicach raz w miesiącu? Już teraz widać, że ludzie kupują flot i inne takie a nie wierzę, że po to aby spalić go przed 1 września :-D