Mniej dymu. Co może gmina w walce ze smogiem? Dużo!
Samorządy mogą skutecznie walczyć ze toksycznym smogiem powstającym w domowych piecach - przekonuje wiceminister środowiska Paweł Sałek i przypomina najważniejsze narzędzia jakimi dysponują jednostki samorządu terytorialnego.
W odpowiedzi na poselską interpelację w sprawie emisji smogu z gospodarstw domowych wiceminister środowiska przypomniał, że lokalny samorząd oraz podlegające mu jednostki dysponują już obecnie narzędziami do kontroli eksploatacji kotłów i innych urządzeń grzewczych, stosowanych przez osoby fizyczne do ogrzewania domów.
Po pierwsze kontrola pieców
Sałek przypomniał, że działania takie należą do zadań zaliczanych do kategorii utrzymania i zapewnienia porządku i czystości w gminie i zostały określone w art. 3.1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gdzie określono rolę gmin pod postacią zadań własnych w zakresie utrzymania i zapewnienia czystości i porządku na swoim terenie.
Dodał przy tym, że działania kontrolne na miejscu zdarzenia, czyli w odniesieniu do indywidualnych instalacji spalania paliw może przeprowadzić lokalna jednostka właściwa w kwestiach kontroli, która posiada odpowiednie narzędzia.
Sałek zauważył także, że kompetencje w tym zakresie mają także straże miejskie, które w trakcie podejmowania interwencji mogą pobierać, jeżeli zajdzie taka konieczność, próby popiołu z pieców, które są następnie poddawane analizie.
Pomagają WIOŚ
Sałek przypomniał też, że kontrole w zakresie prawidłowości stosowania przepisów o ochronie środowiska mogą przeprowadzać także wojewódzkie inspekcje ochrony środowiska. Wiceminister wskazał, że mogą one dokonywać stosownych badań, w tym pomiarów stanowiących jedną z czynności kontrolnych, o których mowa w art. 2 tej ustawy.
„W wyniku tych działań kontrolnych oczekiwać należy dokonania odpowiednich ustaleń odnośnie do stanu faktycznego, a w ich konsekwencji działań zmierzających do wyeliminowania ww. problemu" - zaznaczył Sałek.
Komentarze
9 komentarzy
To ze jeszcze gaz+,benzyna+ i prąd+ ?
Nakazy zakazy, regulacje, przepisy, kontrole, mandaty i kary. A żeby przykręcili tą śrubkę smogową aż będzie sikać na czerwono. Mądry polak po szkodzie, mówi stare przysłowie. Mądrzy nie jesteśmy więc szkoda przed nami.
Kiedy obniżka podatku na gaz ?
Turku to jest w Finlandii i tam na pewno kopciuchów nie mają
Pobożne życzenia jest 13 marca 2019 roku, w Turku dalej kopciuchy spalają miał z asfaltem i inny syf typu mokre muły węglowe i śmieci. Na składach opału nikt tego nie bada. Nikt nie sprawdza kto wystawia worki z plastikiem a kto nie, nie ma dofinansowania do wymiany kotłów, ale za to gmina traci 14 milionów na odwiert geotermalny. HUUURA będzie kolejny basen. Truciciele kupują oby taniej o kilka złotych, a sąsiedzi mogą zdychać. Niestety mam to na co dzień a moje prośby sąsiedzi zbywają głupimi uśmieszkami, zimą prawie codziennie na oczyszczaczu brakuje skali.
Dokładnie tak , radlin aż się prosi o podłączenie do ciepłowni.
podłączyć domki do cieplowni i problemy się skończą...
Walczyć ZE toksycznym smogiem - pan redaktor bożydar jak zwykle w formie ;)
Ark wszystko dobrze ......... z TobĄ ?????
Najgorzej jak się nic nie chce. Szczególnie ludziom odpowiedzialnym. Za stan powietrza w Rybniku odpowiada prezydent Rybnika. Nie potrafi zmienić tego stanu? To niech opuści stanowisko. Nie chce? Zamknąć go! A razem z nim dyrekcję elektrowni, podgrzewającą jezioro. To ciepło można wykorzystać lepiej.