Zdemaskuj smog - wodzisławianie walczą o czyste powietrze
Od dziś na billboardach i plakatach w Wodzisławiu, w mediach społecznościowych, miejskiej stronie internetowej, czy na łamach portalu nowiny.pl można zobaczyć zdjęcia wodzisławian w maskach przeciwgazowych, którzy są twarzami nowej kampanii ekologicznej Zdemaskuj smog.
- "Zdemaskuj smog" to kampania informacyjna o charakterze lokalnym. W ramach tego przedsięwzięcia poruszamy kwestię zanieczyszczeń powietrza, pokazujemy, jak szkodliwy wpływ mają na nasze zdrowie i - przede wszystkim - podpowiadamy, jak "zdemaskować smog", czyli prezentujemy gotowe rozwiązania na to, jak skutecznie zapobiegać niskiej emisji i walczyć ze smogiem - mówi Anna Szweda-Piguła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. - Chcemy zwrócić uwagę jak największej liczby osób na ten ogromny problem. Mamy nadzieję, że zrealizujemy nasz cel, tym bardziej że w stworzeniu kampanii pomogli nam mieszkańcy kilku dzielnic naszego miasta, czyli osoby, z którymi w pewnym sensie mogliby utożsamiać się ich sąsiedzi. - dopowiada.
Jeszcze we wrześniu miasto zorganizowało internetowy casting na twarze nowej kampanii Wodzisławia Śląskiego. Do realizacji „Zdemaskuj smog” zaproszono cztery osoby: Paulinę Śnieg z osiedla XXX-lecia PRL, Filipa Chroboka ze Starego Miasta, Mirosławę Wachowicz z osiedla Przyjaźni i Kamila Witę z osiedla Dąbrówki. Kampania "Zdemaskuj smog" uzupełnia związane z walką z niską emisją wielkie edukacyjne przedsięwzięcie Subregionu Zachodniego - "Gmina z (dobrą) energią! Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczania niskiej emisji oraz promocji efektywności energetycznej". Konferencja inaugurująca działania Subregionu Zachodniego odbyła się 3 listopada.
Kampania Zdemaskuj smog jest jednym z działań mających na celu zwalczanie niskiej emisji: zaczynając od programów zw. z termomodernizacją kamienic, dotacjami do remontów systemów grzewczych, kończąc na konferencjach naukowych i materiałach edukacyjnych.
Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w raporcie wydanym w 2016 r. wskazała, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast znajduje się w Polsce. Wodzisław Śląski znalazł się w tym zestawieniu na 5. miejscu.
Czytaj podobne
Komentarze
7 komentarzy
Ulotki, konferencje naukowe... haha o smogu już tyle powiedziano i napisano, że to zbędne. Lepiej w końcu zacznijcie działać i wprowadzcie zakaz palenia węglem w każdym domu i każdej stodole bo oddychać się nie da w tym Wodzisławiu.
Oczywiście dobrze ze kampania miejska że smogiem wystartowała jak czytamy w innym tekście ale efekty będą minimalne.
Niestety ta kampania jak i wszystkie poprzednie z góry skazana jest na porażkę. To wszystko na co stać miasto? Pic na wodę fotomontaż. Jedynie powszechna zmiana typu ogrzewania może poprawić jakość powietrza. Jest kilka dróg: CO, gaz, olej, termika, solary, brak ogrzewania. Jeśli ma być lokalnie u węgiel to pozostaje tylko CO. Jak pisze w innym artykule za duża u nas gęstość zaludnienia żeby palić nieekologicznie, na każdej ulicy kilkaset ton węgla idzie do luftu tzn. płuc.
To prawda co piszesz,mój sąsiad mieszkał u teściowej z żona i dziećmi spalali na sezon 6t węgla,teraz sobie wybudował na tej samej działce swój dom,który opala węglem bo dostał dofinansowanie do pieca na groszek.Finał jest taki,że teraz każdy z nich spała po 6t rocznie(teściowa mieszka sama) i taka to jest ekologia! Nigdy nie powinno dofinansowywać(zachęcać) ludzi do kupowania "kopciuchów" bo to nigdy nie było i nie będzie ekologiczne źródło ciepła. Tylko pec,ropa i gaz ew. ocieplenie domu.
Władze miasta chcą walczyć ze smogiem, przez edukacje mieszkańców. A pieniądze przeznaczać na wymianę pieców węglowych na piece węglowe :-) Tylko pogratulować "władzom"
Brawo za incjatywę!Każdy pomysł jest godny uwagi !
A pan panie prezydencie niech walczy w województwie o dopłaty do ekologicznych żródeł ciepła to naprawdę poprawi jakość powietrza w mieście.