Władza, nauka i biznes. W Raciborzu o węglu, OZE i budownictwie
W Raciborzu rozpoczęła się konferencja dotycząca Odnawialnych Źródeł Energii. Zgromadziła zarówno przedstawicieli władz samorządowych jak i przedsiębiorców oraz naukowców. Tych ostatnich reprezentowali głównie Polacy, ale innowacjami technologicznymi i zrównoważonym rozwojem w architekturze i budownictwie (tematy przewodnie), zainteresowali się również uczeni z Czech, Niemiec, Turcji i Włoch.
- Nasze miasto systematycznie inwestuje w OZE - mówił podczas otwarcia konferencji w Dworku Myśliwskim Rafako prezydent Mirosław Lenk. Zaznaczył, że dzięki tym inwestycjom udaje się zmniejszyć tzw. niską emisję. Miasto Racibórz dofinansowuje montaż solarów od 2009 roku. W tym czasie wydało na ten cel 2 mln zł. 1 mln zł pochodziło ze źródeł zewnętrznych - argumentował M. Lenk.
W dalszej części swojego wystąpienia wspomniał jeszcze o planie montażu instalacji fotowoltaicznej na budynku Urzędu Miasta, wymianie 1411 opraw świetlnych na ledowe (centrum Raciborza) oraz montażu solarów oraz pomp ciepła na budynkach spółdzielni mieszkaniowej NOWOCZESNA. O "trzeciej rewolucji przemysłowej", upowszechnieniu się druku 3d oraz wpływie innowacji w budownictwie na rozwój architektury mówiła rektor PWSZ w Raciborzu Ewa Stachura.
Referat wprowadzający do konferencji wygłosił Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu Energetryki Odnawialnej Sp. z o.o., członek Narodowej Rady Rozwoju Przy Prezydencie RP. Zwrócił on uwagę na europejski trend odchodzenia od węgla, który zauważalny jest również w Polsce. Podobna korelacja nie zachodzi, jeśli spojrzeć na dane dotyczące inwestycji w OZE i ich udziale w energetyce.
- Nie sądzę, że to dobre rozwiązanie (...) nie powinniśmy się odwracać od głównych, europejskich trendów - mówił. Na poparcie swych słów wskazywał na kolejne regulacje unijne dotykające tej materii - te już uchwalone oraz planowane. Wśród nich niezwykle istotne są te, które łączą inwestycje krajów członkowskich w OZE, wzrost ich udziału w bilansie energetycznym kraju oraz obniżkę emisji gazów cieplarnianych z funduszami unijnymi. - Kraje, które będą powyżej celów (założonych przez UE - red.) będą otrzymywać więcej środków z funduszu spójności oraz funduszy strukturalnych, te które będą poniżej celów - będą tych środków otrzymywać jeszcze mniej - mówił.
IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa OZE pt. Innowacje Technologiczne i Zrównoważony Rozwój w Architekturze i Budownictwie" zakończy się jutro (21.10.2016).
Program Konferencji [PDF]Ludzie:
Mirosław Lenk
Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.
Komentarze
1 komentarz
Jeżeli jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle? Prezydent nie powinien mieć takiego dobrego samopoczucia bo Racibórz wydaje wielokrotnie za mało pieniędzy na walkę z niską emisją w stosunku do realnych potrzeb.Pieniadze są wydawane w milionach na zupełnie niepotrzebne inwestycje.Wypowiedź prezydenta miom zdaniem potwierdza że nie ogarnia on prawdziwych problemów miasta .Jak do tej pory wyglada na to że w miescie najważniejsze jest brukowanie kolejnych ulic i remontowanie nieczynnych od lat obiektów sportowych itd.