W Nędzy uchwalono plan gospodarki niskoemisyjnej
Rada Gminy uchwaliła plan gospodarki niskoemisyjnej gminy Nędza wraz z opracowaniem bazy danych zawierającej inwentaryzację emisji gazów cieplarnianych w zasięgu geograficznym gminy.
Dokument został sporządzony z pozyskanych przez Gminę Nędza dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości 80 proc. wartości zadania tj. 25.200,00 zł.
PGN został opracowany według wytycznych WFOŚiGW, został uzgodniony z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia PGN został wcześniej poddany konsultacjom społecznym.
- Plan gospodarki niskoemisyjnej jest bardzo ważnym dokumentem. Bez niego Gmina nie mogłaby pozyskiwać unijnych środków na inwestycje związane z poprawą jakości powietrza - wyjaśnia wójt Anna Iskała.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (informacja przekazana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego) zamierza wprowadzić obowiązek posiadania PGN. Aby Gmina mogła pozyskać dofinansowanie na działania m.in. w zakresie termomodernizacji budynków, transportu publicznego czy wdrażania OZE, musi posiadać plan gospodarki niskoemisyjnej.
Potrzeba realizacji planu wynika przede wszystkim z zobowiązań redukcyjnych określonych przez ratyfikowany przez Polskę Protokół z Kioto oraz pakiet klimatyczno-energetyczny Unii Europejskiej.
Plan gospodarki niskoemisyjnej jest strategicznym dokumentem tworzonym na poziomie lokalnym (gminy lub ich związków), który ma przyczynić się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020, m.in. do: poprawy jakości powietrza szczególnie na obszarach, na których odnotowano przekroczenia poziomów szkodliwych substancji.