Dane urzędu miasta: 10 tysięcy raciborzan nie płaci za śmieci
Radni Raciborza zapoznali się z analizą gospodarki odpadami. Opozycja uważa, że z opracowania nie dowiedziała się niczego nowego. Wciąż nie rozwiązano problemu z uciekaniem mieszkańców przed opłatą śmieciową.
W 2013 roku nowy podatek płaciło 48 tys. raciborzan. Dwa lata później wpłaty spadły do poziomu 46 tys. podatników. Tymczasem wg danych GUS-owskich Racibórz liczy 55 tys. mieszkańców. - Rozbieżność jest ogromna. Wygląda na to, że nie płaci aż 10 tys. ludzi. Ale ten sam problem mają inne miasta jak Rybnik czy Katowice - mówił 25 kwietnia na posiedzeniu komisji budżetu W. Krzyżek wiceprezydent odpowiedzialny w urzędzie za gospodarkę komunalną.
Podczas obrad komisji budżetu wiceprezydent Raciborza Wojciech Krzyżek nawiązał do publikacji w portalu nowiny.pl. - Niestety zostałem źle zrozumiany - podkreślił. Według niego opłaty nie wzrosną ale zmieni się sposób naliczania opłaty. Doraźny zespół złożony z 4 radnych i 3 urzędników jest na "końcówce ustalania" szczegółów.
- Efekty tych ustaleń przedstawimy do dyskusji. System będzie bardziej czytelny i szczelny. Nie chodzi o wzrost opłat, a o sprawiedliwość w opłatach aby nie było ich unikania. Teraz problem stwarzają ci, co nie deklarują zamieszkania w Raciborzu - poinformował radnych prezydent Mirosław Lenk. Dodał, że chodzi o uwzględnienie interesów rodzin wielodzietnych. - Na osobę będzie ogólnie mniej. Przeanalizowaliśmy na paru ulicach. W większości przypadków następuje obniżka albo opłata pozostaje w obecnej wysokości - zapewnił M. Lenk. W czerwcu materiał w tej sprawie zostanie przedstawiony radzie miasta.
Uzupełnienie
W Analizie Stanu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, przygotowanej dla magistratu przez firmę Green Key z Poznania (przekazano ją radnym miejskim na kwietniową sesję) podano, że z danych Urzędu Miasta Racibórz wynika, że liczba ludności w 2013 r. wynosiła 52 774 osób natomiast w 2015 r. 51 498 osób.
Według danych zawartych w składanych deklaracjach w 2015 r. to 46 244 osób bo od tej liczby naliczana jest opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych.
GUS informuje o "faktycznym miejscu zamieszkania" podając liczbę ludności Raciborza w 2013 r. - 55 930 i w 2014 r. - 55 710.
Komentarze
6 komentarzy
Pytanie, czy dane z GUS'u były zebrane w tym samym czasie, co dane z analizy gospodarki odpadami. Jeżeli nie, to należy w estymacji uwzględnić fluktuację (to, że ludzie wyjeżdżają i się przemeldowują).
Jeżeli tego nie dokonano, należy tę analizę wyrzucić do kosza.
Coś tu mocno nie gra.Jak władze Raciborza mogą podawać informacje że 10 tyś osób nie płaci za śmieci oraz pisać że Racibórz ma 55tyś mieszkańców jak media na początku roku podawały dane chyba na podsrawie danych USC że w Raciborzu mieszka trochę ponad 51 tyś mieszkańców a nie 55 tyś. Czy obecnie przy wladzy w Raciborzu nie wiedzą więc ile mieszkańców mieszka w Raciborzu ? Jak są takie rozbieżności w tak prostych sprawach to jak może tu być planowanie czegokolwiek poprawne.Pozatym uważam że dawanie ulg na śmieci dla rodzin wielodzietnych to całkowite nieporozumienie. Te rodziny dostają aktualnie duże pieniadze z 500+ więc ulgi jak już to dla emerytów i rencistów powinny być którzy wegetują za marne grosze.
Pewnie, 20% nie płaci bo ich tu nie ma!
jak tu nie ma przyszłości w tym kraju ... to przynajmniej poinformuję odpowiednie władze że opłacam wywóz śmieci w innym kraju .. to takie trudne ?
Nie płacą bo wyjechali z kraju bo tu nie ma przyszłości
10 tysięcy raciborzan nie płaci za śmieci !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to co robią urzędnicy odpowiedzialni za opłaty śmieciowe ????????????????????????????? Odpowiedź: Ci pracownicy pilnują swojej DUPY aby nie wylecieć z pracy !!!!!!!!!!!!!!!!!!