Niedziela, 22 grudnia 2024

imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki

RSS

O ochronie powietrza na VII konferencji "Od miasta do metropolii"

12.10.2015 12:07 | 0 komentarzy | eco

"Działania samorządów na rzecz ochrony powietrza i ograniczenia emisji zanieczyszczeń” są tematem konferencji zorganizowanej przez Górnośląski Związek Metropolitalny w Zabrzu. Dyskusję objął patronatem Marszałek Województwa Śląskiego oraz Minister Środowiska.

O ochronie powietrza na VII konferencji "Od miasta do metropolii"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Konferencja została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Gości konferencji powitali Małgorzata Mańka-Szulik, Przewodnicząca Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Prezydent Miasta Zabrze oraz Andrzej Pilot, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Następnie wykład o społecznej odpowiedzialności za środowisko na podstawie encykliki papieskiej LAUDATO SI wygłosił ks. dr Arkadiusz Wuwer. Do zgromadzonych gości zwrócił się także metropolita katowicki Arcybiskup Witold Skworc, apelując o wspólne dbanie o powietrze i środowisko.

Ochrona powietrza poprzez ograniczanie emisji zanieczyszczeń jest ważnym celem wyznaczonym dla Polski na najbliższe lata. Od wielu lat władze samorządowe podejmują działania zmierzające do ograniczania niskiej emisji na własnym terenie, a obecnie większość gmin pracuje nad stworzeniem planów gospodarki niskoemisyjnej. W szczególny sposób tematyka ograniczania emisji i gospodarki niskoemisyjnej jest postrzegana na Śląsku. - Zabrze od 2008 roku podjęło wiele działań proekologicznych, wśród których warto wymienić m.in. realizację programu termomodernizacyjnego budynków, Programu Ograniczenia Niskiej Emisji czy projektów ekologicznych. Przykładem są też działania związane z projektem pn. "Rekultywacja terenów w rejonie rzeki Bytomki". Równie ważne są działania edukacyjne, które podejmujemy, aby podnieść świadomość mieszkańców - powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Porozumienie zawarte pomiędzy Zarządem Województwa a WFOŚiGW w Katowicach i podpisanie przez prezydenta tzw. ustawy antysmogowej to ciąg zdarzeń, które poprzedziły nasze dzisiejsze spotkanie - wskazał prezes Funduszu Andrzej Pilot. To dobry czas na mówienie o problemie jakości powietrza w naszym regionie i wskazywanie konkretnych rozwiązań - stwierdził prezes Pilot. Podziękował także arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi za zaangażowanie się kościoła w popularyzację wiedzy o przyczynach tzw. niskiej emisji.

Dlaczego warto dbać o powietrze? – taki był tytuł pierwszej sesji panelowej, w której wzięli udział dr Leszek Ośródka, Kierownik Zakładu Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dr inż. Wioletta Rogula-Kozłowska, Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska w Zabrzu. Dokonali oni diagnozy stanu powietrza na obszarze województwa śląskiego, co stanowiło podstawę do dyskusji nt. wpływu zanieczyszczenia powietrza na atrakcyjność inwestycyjną, rozwój, zdrowie i jakość życia mieszkańców Metropolii „Silesia”. Wzięli w niej udział dr Marcin Baron z Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek, Kierownik Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii Wydziału nauk o Ziemi, Uniwersytet Śląski, dr hab. n. med. Małgorzata Kowalska ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Marek Myśliwiec, Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej.

W kolejnej sesji pt. „Co możemy zrobić na rzecz ochrony powietrza?” po wysłuchaniu założeń Krajowego Programu Ochrony Powietrza przedstawionych przez Grażynę Sztandera z Ministerstwa Środowiska, uczestnicy dyskutowali o nauce, technice i innowacjach na rzecz ochrony powietrza. Głos zabrali prof. zw. dr hab. Andrzej Dworak, Dyrektor Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, Prof. P. Śl., dr hab. Józef Pastuszka, Politechnika Śląska, Tomasz Śmilgiewicz, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, FORTUM S.A., Marek Bieniecki, Z-ca Kierownika Zakładu Oszczędności Energii i Ochrony Powietrza, Główny Instytut Górnictwa, Prof. dr hab. Inż. Jarosław Zuwała, Zastępca Dyrektora ds. Badań i Rozwoju, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

Jak poprawić jakość powietrza w Metropolii „Silesia”? to dyskusja z udziałem m.in. samorządowców. Wzięli w niej udział: Małgorzata Mańka-Szulik - Przewodnicząca Zarządu GZM, Prezydent Miasta Zabrze, Andrzej Kotala - Przewodniczący Zgromadzenia GZM, Prezydent Miasta Chorzów, Arkadiusz Chęciński - Prezydent Miasta Sosnowiec, Andrzej Pilot - Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach, Bernard Błaszczyk, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach oraz członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik.

Na zakończenie konferencji Łukasz Frydel, przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przedstawił zasady finansowania działań związanych z ochroną powietrza, a swoimi doświadczeniami podzielili się wiceprezydenci Zabrza i Dąbrowy Górniczej. Debatę zakończyła prezentacja projektu SERPENTE, dot. efektywności energetycznej w której brał udział Górnośląski Związek Metropolitalny, inicjator konferencji pt. „Działania samorządów na rzecz ochrony powietrza i ograniczenia emisji zanieczyszczeń”.