Niedziela, 22 grudnia 2024

imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki

RSS

"Czarodziejskie Drzewo" dla RAFAKO

22.10.2015 14:13 | 0 komentarzy | ż

2150 nowych drzew posadzili młodociani pracownicy RAFAKO wspólnie z pracownikami z Grupy PBG. Wzięli oni udział w konkursie pt. „Czarodziejskie Drzewo” organizowanym przez Klub Gaja w ramach Święta Drzewa. W Warszawie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, w którym RAFAKO i Grupa PBG otrzymali nagrodę za tak imponującą liczbę sadzonek.

"Czarodziejskie Drzewo" dla RAFAKO
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dobiegła końca 12. edycja programu Święto Drzewa, którego najważniejszym elementem był konkurs pn. „Czarodziejskie Drzewo”. W akcję zalesiania przyłączyło się ponad 60 000 uczestników, którzy posadzili wspólnie blisko 40 000 drzew, z czego aż 2150 sadzonek pochodzi z RAFAKO i Grupy PBG. Zwieńczeniem programu było rozstrzygnięcie konkursu „Czarodziejski Drzewo”.

Uroczysta akademia na Polach Mokotowskich w Warszawie odbyła się 9 października. RAFAKO reprezentował Krystian Kubiczek, mistrz praktyczny nauki zawodu w RAFAKO S.A, bo to m.in. jego uczniowie posadzili 10 kwietnia br. w Szymocicach 2 000 nowych drzew.  – Wręczenie nagród poprzedzone było występami artystycznymi uczniów warszawskich szkół podstawowych. Nieco starsze dzieci przygotowały happening „Czytamy drzewom” i przepięknie recytowały wiersze. Następnie wspólnie z przedstawicielami władz miasta Warszawy i Ministerstwa Ochrony Środowiska oraz Lasów Polskich sadziliśmy drzewa wokół Pola Mokotowskiego. Samo wręczenie nagród odbyło się w Bibliotece Narodowej – relacjonuje przebieg zakończenia konkursu Krystian Kubiczek, mistrz praktyczny nauki zawodu w RAFAKO.

Nagrody Czarodziejskiego Drzewa 2015 otrzymali:

- Fundacja PBG, RAFAKO Grupa PBG, Dwór Smólsk (woj. wielkopolskie i śląskie) – za posadzenie 2150 drzew oraz dotarcie z ideą sadzenia drzew do szerokiej opinii społecznej.

- Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Lipinkach (woj. warmińsko-mazurskie) – za posadzenie 2000 drzew oraz wieloletnią współpracę w ramach programu Święto Drzewa.

- Zespół Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni (woj. wielkopolskie) – za założenie fragmentu lasu w Leśnictwie Sarnice koło Miłosławia, gdzie uczniowie zasadzili 2000 sadzonek dębu bezszypułkowego.

- Przedszkole nr 8 w Piasecznie (woj. mazowieckie) – za różnorodność działań wokół drzew i pomysł „kręgu ciszy” w lesie.

- Publiczne Przedszkole w Poddębicach (woj. łódzkie) – za różnorodne działania w ramach programu Święto Drzewa i włączenie rodziców do konkursu „Drzewo z duszą”.

- Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Godzieszach Wielkich (woj. wielkopolskie) – za innowacyjne połączenie programu Święto Drzewa z historią i literaturą uczniowską „Odą do wolności”.

- Przedszkole Gminne w Kamieńcu (woj. wielkopolskie) – za różnorodne działania i szeroką współprace w ramach programu Święto Drzewa oraz pomysł hodowli drzew liściastych w kąciku przyrody.

- Szkoła Podstawowa nr 2 w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) – za wiele ciekawych działań w ramach programu Święto Drzewa i myślenie o przyszłości  –  stworzenie „kapsuły czasu”.

- Gmina Grodzisk Wielkopolski (woj. wielkopolskie) – za ideę połączenia wejścia w pełnoletniość z sadzeniem drzew przez 18-letnich mieszkańców gminy.

- Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Makowie Podhalańskim (woj. małopolskie) – za umiejętność zaangażowania rówieśników z innych szkół i różnorodność działań wokół drzew.

- Nadleśnictwo Zawadzkie (woj. opolskie) – za umiejętne podtrzymywania długotrwałej współpracy w ramach programu Święto Drzewa.

Warto dodać, że program Święto Drzewa realizowany jest przez Klub Gaja od 2003 roku. Jego cele to: szeroka edukacja na temat roli drzew w adaptacji do zmian klimatu, twórcza współpraca i działania praktyczne –  ochrona i sadzenie drzewa. Dzięki uczestnikom Święta Drzewa powiększa się obszar terenów zielonych na wielu terenach kraju. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego. W tegorocznej edycji konkursu brały udział zarówno placówki oświatowe jaki i samorządy, firmy, biblioteki,  nadleśnictwa, organizacje społeczne i osoby indywidualne.

źródło: RAFAKO