Poniedziałek, 2 września 2024

imieniny: Stefana, Juliana, Aksela

RSS

Połowa Polaków źle ocenia system gospodarowania odpadami

21.11.2014 08:03 | 3 komentarze | ż

Wciąż połowa Polaków (49 proc.) źle ocenia system gospodarowania odpadami – wynika z sondażu PBS dla ministerstwa środowiska.

Połowa Polaków źle ocenia system gospodarowania odpadami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak oceniasz system gospodarowania odpadami w Twoim mieście?

To pierwsze tak duże badanie świadomości ekologicznej Polaków zlecone przez resort środowiska po wprowadzeniu reformy śmieciowej. Wynika z niego, że z nowego systemu gospodarowania odpadami zadowolonych jest zaledwie 38 proc. ankietowanych (wzrost o 9 proc. w porównaniu do roku poprzedniego). Złe zdanie ma nadal 49 proc. Polaków, 13 proc. nie ma zdania na ten temat.

W porównaniu do wcześniejszych badań wzrosła liczba osób regularnie segregujących śmieci – w 2013 r. robiło to 55 proc. ankietowanych (44 proc. w 2012 r.). Równocześnie zmniejszyła się liczba osób segregujących odpady sporadycznie – 15 proc. (spadek o 10 proc.). W porównaniu do 2012 r. odsetek badanych, którzy wszystkie odpadki wrzucają do jednego kosza pozostał na niezmienionym poziomie 28 proc.

Jako główny powód nieregularnego segregowania respondenci wskazywali brak miejsca w domu na dodatkowe kosze (51 proc.). W porównaniu do lat ubiegłych ponad dwukrotnie zwiększył się odsetek osób tłumaczących się w ten sposób (z 24 proc.).

Innym podawanym powodem jest brak odpowiednich pojemników w okolicy zamieszkania (41 proc.). Zdaniem autorów raportu jest to efekt reformy i zapewnieniu części mieszkańców indywidualnych pojemników na poszczególne kategorie odpadów.

Trzecim najczęściej podawanym argumentem jest zwyczajny brak chęci domowników na regularną segregację (40 proc.).

Badanie pokazuje także niską skuteczność kampanii informacyjnych prowadzonych przez gminy na temat nowego systemu gospodarowania odpadami. Ponad połowa badanych (55 proc.) przyznaje, że nie zauważyła w ostatnim czasie, aby gmina prowadziła działania w celu doinformowania oraz wyedukowania jej mieszkańców w zakresie właściwego gospodarowania odpadami. Odsetek osób, które dostrzegają takie działania gminy wynosi 39 proc. (wzrost o 15 proc.).

Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski przeprowadzono w ramach cyklicznego badania ilościowego Omnibus. Pomiaru dokonano w październiku 2013 r. na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej.

mp/Serwis Samorządowy PAP