Zabiegi pielęgnacyjne dla trzystu drzew w Rezerwacie Przyrody Łężczok
W rezerwacie Łężczok blisko trzysta cennych, kilkusetletnich drzew zostanie poddanych zabiegom pielęgnacyjnym. Zaplanowane działania mają zapewnić bezpieczeństwo turystom i umożliwić swobodne poruszanie się po szlakach.
Aleje wiekowych drzew na groblach pomiędzy stawami Salm Duży i Babiczok Północny oraz Aleja Husarii Polskiej, to trasy spacerów cieszące się największą popularnością wśród turystów. Pełnią one zarówno istotną funkcję krajobrazową, jak i komunikacyjną - tutaj zostały wyznaczone szlaki ruchu pieszego po rezerwacie. Groble prowadzą do wieży widokowej, umożliwiającej obserwację wielu gatunków ptaków, licznie zamieszkujących wyspy na stawach. Pozwalają także na prowadzenie gospodarki rybackiej, niezbędnej z punktu widzenia zachowania cennych siedlisk przyrodniczych.
Jednak, żeby wiekowe dęby, lipy, buki i graby nie stanowiły zagrożenia dla gości odwiedzających to miejsce, niezbędne jest wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych. W związku z tym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach we współpracy i przy finansowym wsparciu Nadleśnictwa Rudy Raciborskie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przeprowadzi pielęgnację najstarszych i najcenniejszych drzew w rezerwacie Łężczok. Na blisko trzystu okazach zaplanowano prace, które polegać będą między innymi na przycinaniu koron, skróceniu lub usunięciu niebezpiecznych konarów, gałęzi oraz pni. Poprawią one statykę drzew oraz zagwarantują drożność szlaków komunikacyjnych, umożliwiając bezpieczne poruszanie się po terenie rezerwatu.
Zadania te, prowadzone w ramach projektu Realizacja działań z zakresu ochrony przyrody w rezerwatach przyrody, wykonane zostaną w ostatnich tygodniach 2014 roku. W ich trakcie należy spodziewać się utrudnień, za które Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach z góry przeprasza i prosi o wyrozumiałość.
źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach