Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Nowoczesny radar na Górze Św. Anny poprawi bezpieczeństwo powodziowe na Śląsku

29.07.2014 13:54 | 0 komentarzy | eco

Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach udzielił dotacji do kwoty 4 805 161,13 zł Instytutowi Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowemu Instytutowi Badawczemu w Warszawie na budowę stacji radaru meteorologicznego na Górze Św. Anny. Radar obejmie zasięgiem obszar województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego o powierzchni 41 700 km2, na którym zamieszkuje 8,5 mln ludzi.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radar umożliwi dokładniejsze prognozowanie zagrożeń oraz szybsze ostrzeganie przed nimi ludności poprzez:

 

  • objęcie skutecznym zasięgiem radarowym obszarów źródłowych Odry, Opawy i Ostrawicy oraz ich górnych biegów,
  • poprawę dokładności pomiaru natężenia opadów i prognozowania zasilania w/w rzek w wody opadowe,
  • monitorowanie groźnych zjawisk meteorologicznych związanych z wiatrem na obszarze województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego,
  • ocenę stanu skupienia hydrometeorów (rozróżnia deszcz, grad, śnieg).

 

Na terenie woj. śląskiego w efektywnym działaniu nowego radaru znajdą się wszystkie zlewnie polskich dopływów górnej Odry, szczególnie Psiny, Kłodnicy, Rudy i Bierawki. Zapewni to wysoką gwarancję informacji o opadach w dorzeczu górnej Odry, szczególnie w zlewniach zasilających zbiorniki Dzierżno i Rybnik.

Radar na Górze św. Anny zostanie zintegrowany z systemem POLRAD. Uwzględniając dodatkowo planowane wdrożenie systemu INCA można stwierdzić, że planowana inwestycja umożliwi lepsze prognozowanie hydrologiczne i sterowanie kaskadą zbiorników w celu uzyskania co najmniej 24 godzinnego czasu wyprzedzenia dla planowanych odpływów z tych zbiorników oraz 48 godzinnego wyprzedzenia ostrzeżeń o katastrofalnych wzrostach stanów wody na dolnej Nysie Kłodzkiej i Odrze poniżej ujścia Nysy.

Całkowity koszt budowy radaru wyniesie ok. 12,7 mln zł (netto), zadanie jest także współfinansowane ze środków wojewódzkich funduszy w Opolu (2,9 mln zł) i Wrocławiu (2,4 mln zł).