Sobota, 30 listopada 2024
imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego
RSS
To inwestycja, na którą w gminie Lyski czekano od ponad dwóch dekad. Na terenie sołectwa Sumina oficjalnie otwarto stację uzdatniania, której funkcjonowanie rozwiąże problemy mieszkańców z dostępem do wody, szczególnie w okresach suchych....
Gmina z dobrą energią! - to nazwa modelowej kampanii informacyjno-edukacyjnej, uwzględniającej szereg działań, które skierowane są do trzech kluczowych grup: dzieci i młodzieży, dorosłych mieszkańców subregionu zachodniego oraz samorządowców....
PEC w Jastrzębiu, który dostarczał ciepło mieszkańcom Czerwionki–Leszczyn, Raciborza, Kuźni Raciborskiej, Rybnika i Wodzisławia został sprzedany spółce PGNiG Termika. Nowy właściciel nie wprowadza na razie żadnych zmian w stawkach za ciepło.
Problem czystego powietrza dotyka w większości mieszkańców wielkich aglomeracji oraz dużych miast, gdzie stare budynki są jeszcze wyposażone w piece grzewcze, mające czasy świetności już dawno za sobą. O problemie smogu, a raczej jego...
Z inicjatywy Rybnickiej Rady Kobiet i przy wsparciu Piotra Kuczery Prezydenta Miasta Rybnika do wszystkich rybnickich parafii dotarł list, w którym kobiety z Rybnika apelują do mieszkańców, by zwrócili uwagę na jakość używanych paliw oraz na terminy wymiany kotłów w kontekście uchwały antysmogowej.
Rusza kampania edukacyjna „Mogę! Zatrzymać Smog – Przedszkolaku złap oddech”. Do przedszkoli z województwa śląskiego trafi pięćset oczyszczaczy powietrza.
Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, postanowił wyrazić poparcie dla 13-letniej Ingi Zasowskiej, która od początku wakacji prowadzi pod Sejmem "wakacyjny strajk klimatyczny".
Trwa procedura uzyskania koncesji na wydobycie złoża Paruszowiec przez spółkę Bapro. Miasto Rybnik, po zapoznaniu się z raportem oddziaływania na środowisko, jest przeciwne budowie zakładu, który zrujnuje przyrodę w regionie.
Przeznaczona pierwotnie do wycięcia, kilkunastoletnia ozdobna wiśnia, rosnąca przy ul. Kościuszki, na terenie powstającego centrum przesiadkowego, „przesiadła się” kilkadziesiąt metrów dalej.
Dziś od północy obowiązuje zakaz sprzedaży kotłów nie spełniających norm emisyjnych. Chodzi o urządzenia, które nie spełniają norm dotyczących ochrony środowiska. Urządzenia przekraczające normy emisyjne będą musiały być wycofane ze sprzedaży.
Od 1 września 2017 roku na terenie województwa śląskiego obowiązują przepisy uchwały antysmogowej. Jakie grożą nam sankcje za nieprzestrzeganie nakazów wynikających z przepisów?
Tegoroczny budżet miasta Rybnika przewiduje przeznaczenie przeszło 30 mln zł na walkę ze smogiem. Środki te w większości przeznaczone będą na termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła w placówkach oświatowych, miejskich budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach komunalnych.
Dzisiaj, tj. wtorek, 22 stycznia, jakość powietrza na poziomie alarmowego koloru czarnego - bardzo duży poziom zanieczyszczenia. W związku z tym przejazdy autobusami, na liniach organizowanych przez ZTZ w Rybniku są dziś bezpłatne.
Dzięki specjalnym matom, przydrożne drzewa rosnące wzdłuż ulicy Kościuszki będą chronione przed solą drogową. Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej pilotażowo zastosowali ten nowoczesny i ekologiczny system ochrony miejskich drzew na ul. Kościuszki, gdzie ochroną będą objęte 24 lipy kaukaskie.