Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie

Czy wrzesień będzie ostatnim miesiącem stabilizacji? Wzrost bezrobocia wydaje się nieunikniony

utworzone przez | paź 26, 2020 | Newsy z rynku pracy

Rynek pracy po wrześniu jest stabilny, ale w najbliższych miesiącach jest ryzyko redukcji zatrudnienia wywołane drugą falą pandemii – ocenił w piątek na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

Tymczasem rynek pracy stabilny po wrześniu. W najbliższych miesiącach sezonowy wzrost plus ryzyko redukcji zatrudnienia wywołane 2 falą pandemii. Ponownie głównym celem programów osłonowych dla branż objętych restrykcjami powinna być ochrona zatrudnienia – napisał szef PFR.

Ile osób bezrobotnych jest zarejestrowanych w urzędach pracy?

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował w piątek, że stopa bezrobocia we wrześniu 2020 r. nie zmieniła się w stosunku do sierpnia i wyniosła 6,1 proc., natomiast w skali roku wzrosła o 1 pkt. proc. Przypomnijmy, że stopa bezrobocia to stosunek liczby osób bez pracy do liczby ludności aktywnej zawodowo. Jak poinformował GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 1.023,7 tys. wobec 1.028,0 tys. osób w sierpniu.

Do utrzymania liczby bezrobotnych we wrześniu mogły przyczynić się zwiększone prace sezonowe w rolnictwie czy sadownictwie, ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

W październiku, w normalnych okolicznościach, bezrobocie jeszcze także spadało w ostatnich latach, ale w tym roku sytuacja gospodarza jest diametralnie inna i liczba bezrobotnych może już nieco wzrosnąć. Wzbierająca w szybkim tempie druga fala pandemii koronawirusa, znacznie większego kalibru niż pierwsza, wprowadzone już restrykcje i czekające gospodarkę kolejne obostrzenia, będą odbijać się na rynku pracy. To, jak duże piętno odciśnie druga fala pandemii na rynku pracy, znowu zależeć będzie od skali pomocy publicznej – ocenia Kurtek.

Zdaniem ekonomistki wzrost bezrobocia staje się nieunikniony. Na koniec 2020 roku stopa bezrobocia osiągnie maksymalnie 7 proc., prawdopodobnie znajdzie się pomiędzy 6,5-6,9 proc.

Rynek pracy wchodzi w nowe restrykcje zahibernowany, ale nie rozpędzony – oceniają natomiast ekonomiści mBanku.

Wybuch epidemii koronawirusa zatrzymał trend spadkowy bezrobocia w Polsce. W kwietniu, po zamrożeniu gospodarki, wskaźnik wzrósł z 5,4 do 5,8 proc. Od czerwca utrzymuje się na poziomie 6,1 proc.

We wrześniu stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 3,7 proc. w wielkopolskim do 9,9 proc. w warmińsko-mazurskim. W skali roku zwiększyła się we wszystkich województwach, w tym najbardziej w zachodniopomorskim (o 1,4 pkt. proc.), natomiast najmniej – w mazowieckim oraz podlaskim (po 0,7 pkt. proc.).

Statystyki za wrzesień podane przez GUS w piątek są zgodne z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Źródło: www.money.pl

Znajdź pracę idealną dla siebie

Zobacz oferty pracy w regionie