Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Ani jeden pacjent z Raciborza nie bierze udziału w badaniach nad stosowaniem amantadyny w leczeniu COVID-19. Dlaczego?

25.01.2022 20:00 | 4 komentarze | żet

Docelowo w badaniu miało wziąć udział 500 osób z województwa śląskiego. Pojawił się jednak problem z rekrutacją chętnych do udziału w badaniu.

Ani jeden pacjent z Raciborza nie bierze udziału w badaniach nad stosowaniem amantadyny w leczeniu COVID-19. Dlaczego?
W badaniu mogą wziąć udział wyłącznie osoby zakażone SARS-CoV-2, u których choroba ma umiarkowany lub ciężki przebieg. Zdjęcie ilustracyjne (arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie chcieli, albo było już za późno

- Nikt nie został zrekrutowany, gdyż pacjenci zgłaszali się za późno albo nie wyrażali zgody - to odpowiedź szpitala w Raciborzu na pytania Nowin dotyczące badań nad stosowaniem amantadyny w leczeniu COVID-19.

Badania kliniczne nad stosowaniem amantadyny w leczeniu COVID-19 zostały zlecone przez Agencję Badań Medycznych. Agencja podpisała umowę z Górnośląskim Centrum Medycznym w marcu 2021 roku. Drugim ośrodkiem w Polsce realizującym badania znajduje się w Lublinie.

Raciborski szpital jest jednym z wielu, w których nie udało się zrekrutować osób chętnych do uczestnictwa w badaniu. - W okresie letnim pacjentów z COVID było niewielu. Dopiero wzrost zachorowań podczas czwartej fali umożliwił rekrutację wymaganych w umowie 150 pacjentów. To minimum pozwalające przeprowadzić wstępną analizę - mówiła Jolanta Wołkowicz, rzeczniczka prasowa Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach na łamach Dziennika Zachodniego. Wstępne wyniki badań mają być ogłoszone w marcu 2022 roku (źródło: Dziennik Zachodni).

O badania nad amantadyną zapytaliśmy również dyrektora szpitala w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach Krzysztofa Kowalika. Odpowiedział, że pacjenci z tej lecznicy nie biorą udziału w badaniach i na chwilę obecną nikt z takim zapytaniem do nich nie wystąpił. W tym miejscu dodajmy, że GCM prowadzi badania w oparciu o 19 ośrodków leczniczych.

Kto może wziąć udział w badaniu?

W badaniach mogą wziąć udział pacjenci, u których zdiagnozowano COVID-19, przy czym:

  • objawy choroby trwają nie dłużej niż 10 dni,
  • samopoczucie pogarsza się i mają duszności podczas wysiłku lub saturacja wynosi 94% i mniej.

Połowa dostanie amantadynę, połowa placebo

Badania nad stosowaniem amantadyny w leczeniu COVID-19 mają charakter dobrowolny. Połowa z pacjentów otrzymuje placebo, natomiast połowa amantadynę.

Oprócz amantadyny i placebo pacjenci mają otrzymywać również standardowe leczenie "antycovidowe".

Czym jest amantadyna?

Amantadyna to lek neurologiczny. Podaje się ją m.in.: pacjentom z chorobą Parkinsona lub stwardnieniem rozsianym. Amantadyna wykazuje również działanie przeciwwirusowe i może hamować zakażanie komórek układu oddechowego. Dlatego używano jej m.in. w profilaktyce i leczeniu wirusowej grypy typu A.

Na zakończenie dodajmy, że badania nad stosowaniem amantadyny w leczeniu COVID-19 mają charakter niekomercyjny, to znaczy, że w ich finansowanie nie są zaangażowane podmioty prywatne (źródło: Górnośląskie Centrum Medyczne).