Sobota, 28 maja 2022

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

RSS

Krótsza kwarantanna i darmowe testy w aptekach. Rząd przygotowuje się na kolejną falę zakażeń

21.01.2022 13:07 | 2 komentarze | żet

Oto, jak wygląda nowa strategia walki z epidemią COVID-19 w Polsce.

Krótsza kwarantanna i darmowe testy w aptekach. Rząd przygotowuje się na kolejną falę zakażeń
V fala różni się tym, że mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy, dlatego odnotowujemy rekordy zakażeń - powiedział premier Mateusz Morawiecki 21 stycznia 2022 r. (fot. Krystian Maj/KPRM).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trzy punkty

Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosili na konferencji prasowej nowe założenia walki z epidemią COVID-19 w Polsce:

  • skrócenie kwarantanny do 7 dni - od 25 stycznia, wprowadzenie tego rozwiązania opiera się na doświadczeniach innych państw w Europie (minister zdrowia nie sprecyzował, czy skrócenie kwarantanny obejmie również te osoby, które już znajdują się na kwarantannie),
  • powszechne testowanie w aptekach - najpóźniej od początku lutego, każda osoba będzie mogła poddać się testowi po wypełnieniu specjalnego kwestionariusza, w aptekach będą wykonywane testy antygenowe, testowanie będzie odbywać się w tych aptekach, które są przygotowane do tego infrastrukturalnie (np. w tych, które uczestniczą obecnie w akcji szczepień)
  • nowy standard prowadzenia pacjenta - pacjenci powyżej 60. roku życia będą mieli prawo do bezpośredniej wizyty lekarskiej w ciągu 48 godzin od otrzymania pozytywnego wyniku testu, np. poprzez wizytę lekarza w domu pacjenta.

Jaka będzie kolejna fala?

Minister Niedzielski powiedział, że obecnie system opieki zdrowotnej dysponuje 30 tys. łóżek dla pacjentów covidowych. Apogeum kolejnej fali zakażeń ma nadejść w połowie lutego lub na przełomie lutego i marca.

Dzienna liczba zakażeń może się wtedy zamknąć w przedziale od 60-70 do 140 tys. Przy takim obrocie spraw resort zdrowia zwiększy liczbę łóżek dla pacjentów covidowych do 40 tys., a jeśli będzie taka potrzeba, to nawet do 60 tys. i więcej.

- Ale to są scenariusze katastroficzne, które oznaczają konieczność przełożenia wszystkich sił i zasobów na leczenie covidu - podkreślił A. Niedzielski.

Strategia_V_Fala.pdf


Ludzie:

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów