Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

W Rydułtowach zaplanowano punkt szczepień masowych

09.04.2021 17:03 | 6 komentarzy | ska

Burmistrz Rydułtów Marcin Połomski złożył wniosek o utworzenie punktu szczepień masowych na bazie sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4. Był to jeden z pierwszych wniosków do programu masowych szczepień w naszym województwie. 

W Rydułtowach zaplanowano punkt szczepień masowych
W Rydułtowach na punkt szczepień masowych wytypowano salę gimnastyczną SP4.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Rydułtowach zaplanowano punkt szczepień masowych

- Dlaczego właśnie ta szkoła ? Bo Premier sporządził wytyczne co do wymagań punktów szczepień. Zgodnie z wytycznymi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów punkty masowych szczepień należy organizować spełniając szereg wytycznych, min. dobrze zlokalizowane budynki z odpowiednią infrastrukturą (szkoły, remizy, hale sportowe). Taki punkt musi także mieć zlokalizowany w pobliżu duży parking (parking przy RCK). Punkt musi mieć oddzielone trzy pomieszczenia, w tym jedno duże dla oczekujących i obserwowanych po szczepieniu (sala gimnastyczna wraz z szatniami) oraz pomieszczenie administracyjne (pomieszczenie przyległe do sali gimnastycznej). W przyszłości powinna być możliwość szczepienia bezpośrednio z samochodu (parking przy RCK) - informuje Krzysztof Jędrośka, sekretarz Urzędu Miasta Rydułtowy. Według wstępnych obliczeń, przepustowość rydułtowskiego punktu ma wynosić 200 osób dziennie. 

W Rydułtowach wbrew pozorom nie ma wielu obiektów spełniających przytoczone wymogi. W zasadzie są takie obiekty dwa: szpital, który nie jest zarządzany przez Burmistrza oraz właśnie sala gimnastyczna SP4. Warto dodać, że w rydułtowskim szpitalu zaplanowano powiatowy punkt szczepień masowych.

- Planujemy parking przy RCK, wejście na teren szkoły przez furtkę przy parkingu RCK, wydzielenie przejścia do wejścia zewnętrznego do sali gimnastycznej. W sali zorganizowane zostaną miejsca siedzące dla oczekujących na szczepienie i oczekujących po szczepieniu. Szczepienia wykonywane będą prawdopodobnie w szatniach. Całe skrzydło (szatnie i sala) zostaną od strony szkoły zamknięte. Nie będzie więc kontaktu szczepionych z uczniami. Parking szkolny dostępny będzie wyłącznie dla rodziców uczniów i nauczycieli - dodaje Krzysztof Jędrośka.  Nad bezpieczeństwem i organizacją komunikacji czuwać będą w Rydułtowach Ochotnicza Straż Pożarna oraz Państwowa Straż Pożarna.

NFZ wspólnie z Wojewodą w najbliższych dniach zdecydują, które punkty ze zgłoszonych będą utworzone. Według naszych informacji lista Punktów Szczepień Masowych ma być stworzona już w poniedziałek 12 kwietnia. Co ważne, zapisów na szczepienia nie przyjmuje ani szkoła ani urząd. Zapisy realizowane będą poprzez ogólnokrajowy system rejestracji.