Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Kiedy najczęściej pojawia się kryzys laktacyjny? Sprawdź

12.02.2019 09:01 | 0 komentarzy | MP

Martwi cię zmniejszona ilość pokarmu w piersiach, w efekcie czego niemowlę się nie najada? To może być kryzys laktacyjny – fizjologiczny stan, który występuje u każdej kobiety. Sprawdź, kiedy możesz się go spodziewać.

Kiedy najczęściej pojawia się kryzys laktacyjny? Sprawdź
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kryzys laktacyjny jest procesem bezpośrednio związanym ze zmieniającymi się potrzebami niemowlęcia. Gdy dziecko rośnie i ma inne potrzeby żywieniowe, dochodzi do zmiany składu oraz ilości pokarmu. Organizm dostosowuje więc produkcję mleka – tak, aby zaspokoić potrzeby malucha. Wcześniej jednak może nastąpić wyraźne zmniejszenie ilości pokarmu.

Kryzys laktacyjny związany ze skokami rozwojowymi

Kryzys laktacyjny to zjawisko, które ściśle wiąże się ze skokami rozwojowymi niemowlęcia. Występują one:

  • ok. 14 dnia,
  • ok. 3-6 tygodnia,
  • ok. 3 miesiąca,
  • ok. 6 miesiąca,
  • ok. 9 miesiąca,
  • ok. 12 miesiąca

życia dziecka.

Jeśli kobieta karmi malucha również po ukończeniu przez niego 1 roku, wówczas kolejne kryzysy laktacyjne przypadają na 15-16 miesiąc życia oraz 18 i 24 miesiąc życia.

Kryzys laktacyjny związany ze stresem

Chociaż w większości przypadków kryzys laktacyjny wynika bezpośrednio ze zmian potrzeb malucha, niekiedy przyczyną może być stres. Już sama zmniejszona ilość pokarmu wpływa negatywnie na samopoczucie mamy – doświadcza ona sytuacji stresowej, która wynika z trudności w zaspokojeniu potrzeb żywieniowych malucha. To z kolei nakręca kryzys, prowadząc do stopniowego zmniejszania ilości produkowanego mleka. I tak krąg się zamyka.

Jak poradzić sobie w okresie kryzysu laktacyjnego?

Kryzys laktacyjny nie powinien być powodem do zaprzestania podawania niemowlęciu własnego pokarmu. Ten stan fizjologiczny można przetrwać, wykazując się jednak sporą cierpliwością.

  • Jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi

Ssanie piersi przez niemowlę jest najlepszym sposobem na pobudzenie laktacji. Dlatego przystawiaj malucha jak najczęściej – nawet co 1-2 godziny.

  • Nie rezygnuj z karmienia nocą

Karmienie nocne wpływa pozytywnie na laktację – z uwagi na zwiększone wydzielanie prolaktyny. Przystawiaj malucha do piersi co 3 godziny – także wtedy, gdy dziecko nie domaga się jedzenia.

  • Staraj się nie dokarmiać

Dokarmianie w okresie kryzysu laktacyjnego nie jest polecane. Jeśli dziecko otrzyma pokarm z butelki, mniej chętnie będzie ssało pierś. To z kolei da sygnał o zmniejszonych potrzebach żywieniowych.

Jeśli już musisz podać pokarm z butelki, korzystaj z laktatora. Odciągając mleko między karmieniami, pobudzisz jego produkcję.

Martwi cię kryzys laktacyjny i nie możesz sobie z tym poradzić? Skontaktuj się z doradcą laktacyjnym, który zapewni wsparcie w tym aspekcie.

Materiał zewnętrzny