Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Alkoholicy nie mają się gdzie leczyć w Raciborzu

26.01.2019 07:00 | 0 komentarzy | ma.w

Kolejny radny pyta władze samorządowe o problem z likwidacją w mieście poradni terapii uzależnienia od alkoholu. Chorzy muszą szukać pomocy w sąsiednich powiatach.

Alkoholicy nie mają się gdzie leczyć w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wpierw Anna Szukalska w magistracie, teraz Tomasz Cofała (na zdj.) w starostwie poruszają problem z likwidacją poradni przy ul. Klasztornej. Centrum Zdrowia nie ma już kontraktu z NFZ na prowadzenie takiej placówki. Część terapeutów przeszła na emeryturę. – Z doświadczenia wiem, że osoby uzależnione często nie posiadają stałych dochodów oraz motywacji do podjęcia leczenia – wskazuje T. Cofała przez co można się domyślać, że uzależnieni nie pojadą do innych miast by walczyć z nałogiem. Radny spytał starostę jak na terenie powiatu będą realizowane zadania związane z terapią osób uzależnionych od alkoholu.

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda zwrócił się do spółki Centrum Zdrowia z prośbą o odpowiedź w sprawie prowadzenia poradni. Prezes Mariusz Chlebek odpisał włodarzowi powiatu, że od stycznia centrum nie świadczy usług opieki zdrowotnej w zakresie terapii uzależnień alkoholowych. Rywalizowało o kontrakt w konkursie śląskiego NFZ. – Złożyliśmy prawidłowo sporządzoną ofertę i spełniliśmy niezbędne wymogi. W wyniku postępowania wybrano 6 oferentów, ale wśród nich nie było żadnej placówki z terenu powiatu – przekazał staroście M. Chlebek. Te poradnie znajdują się w: Pszowie, Wodzisławiu Śląskim (2), Żorach i Jastrzębiu Zdroju (2).

(ma.w)

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski