Czwartek, 24 czerwca 2021

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

RSS

Festiwal Śląskie Smaki w Raciborzu. W programie m.in. występy zespołów Video i Śląsk

Start 13.06.2021 o godz. 13:00 wstęp wolny

Jak co roku w czerwcu czeka nas niezwykłe wydarzenie kulinarne – Festiwal „Śląskie Smaki”! Tegoroczna, jubileuszowa, 15 edycja odbędzie się 13 czerwca (niedziela) na pięknym dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zamek Piastowski w Raciborzu

Racibórz, Zamkowa 2

Po raz drugi

– Festiwal "Śląskie Smaki" organizowany przez Śląską Organizację Turystyczną od 2006 roku ma na celu promocję kuchni regionalnej województwa i podtrzymywanie kulinarnych tradycji z nią związanych – mówi Adam Wawoczny, Prezes Zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej. – Charakterystyczne jest, że kuchnia ta, będąca niezwykle tradycyjną, zawiera w sobie wiele aktualnych trendów dotyczących żywienia, czy życia w stylu slow.

– To niesamowite, że Racibórz gości Festiwal Śląskie Smaki już po raz drugi, gdyż trzecia edycja tej imprezy w 2008 roku również odbyła się w Raciborzu. Teraz zagości w szczególnym dla Powiatu raciborskiego miejscu, na Zamku Piastowskim. Wielowiekowa kultura spotyka się tu z tradycją warzenia piwa, która trwa co najmniej od 1532 roku – mówi Grzegorz Swoboda, Starosta Raciborski.

W tym roku uczestnicy festiwalu powalczą o Złotą, Srebrną lub Brązową Zopaskę (fartuch), w jednej z trzech kategorii: potrawa regionalna, produkt lokalny oraz potrawa/produkt inspirowany tradycją.

Co w programie?

Podczas trwania imprezy odbędą się dwa pokazy kulinarne, w tym emocjonująca Bitwa Smaków. Jej efektów będzie mogła zakosztować zgromadzona na zamkowym dziedzińcu publiczność. Przewodnim produktem kulinarnych zmagań tegorocznej Bitwy Smaków jest piwo – flagowy produkt partnera tegorocznego festiwalu - Browaru Zamkowego Racibórz.

Nie zabraknie lokalnych produktów prosto od ich producentów oraz regionalnych dań serwowanych m.in. przez restauracje Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”®. Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki”® to zdobywca Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej oraz nagrody Komisji Europejskiej w konkursie na Najlepsze Turystyczne Destynacje w Europie EDEN (2015). Restauratorzy zadbają o to, by nikt na Festiwalu nie był głodny. Festiwal jest zawsze okazją do spotkania się gastronomicznych reprezentantów różnych regionów województwa, będzie więc i kuchnia beskidzka oraz jurajska.

– W tym roku mamy również niezwykle bogaty program artystyczny Festiwalu. Imprezie kulinarnej towarzyszyć będzie m.in.: Krzysztof Respondek, zespół VIDEO, zespół Singers. Imprezę zakończy tradycyjnie galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny – zapowiadają organizatorzy.

Program festiwalu:

  • 13:00 – rozpoczęcie Festiwalu
  • 13:15 – koncert zespołu Singers
  • 14:00-15:00 – Krzysztof Respondek – w programie muzyczno-kabaretowym
  • 15:00-16:00 – Barbara lubi rabarbar w Raciborzu - pokaz kulinarny Remigiusza Rączki i Agnieszki Jasińskiej (uczestniczka Hell’s Kitchen)
  • 16:00-17:00 – koncert zespołu VIDEO
  • 17:00 – 17:30 – wręczenie nagród w konkursie kulinarnym
  • 17:30 – 18:00 - koncert zespołu Singers
  • 18:00-19:00 – Bitwa Smaków –pokaz kulinarny Remigiusza Rączki i Marii Pietruszki (uczestniczki programu Zamiana Szefów Kuchni) – jasne kontra ciemne, czyli piwne wariacje kulinarne
  • 19:00 – koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Czytaj również:Racibórz. Mażoretki i zespół Kombi wystąpią w podziękowaniu dla służby zdrowia. Kiedy odbędzie się wydarzenie?

żródło: Śląska Organizacja Turystyczna, Agencja Zamek, oprac. (d)